15.06.2005 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trend vývoje ploch chmele je alarmující

Trend vývoje ploch chmele v souvislosti s nevyhovující věkovou strukturu rostlin je alarmující, řekl tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Zdeněk Rosa. Poukázal na skutečnost, že zemědělci letos pěstují chmel na 5695 hektarech ploch, což je nejméně za posledních 134 let. Kvůli výrazně nižším výnosům u starých porostů a rostoucím nákladům na pěstování bude plocha nevýkonných porostů omezována, což může vést k dalšímu snížení ploch chmele v horizontu pěti až deseti let, upozornil.

V roce 1871 bylo v Čechách 5300 hektarů chmelnic, od té doby se jejich rozlohy rozšiřovaly. Zlom nastal v letech 1995 až 1998, kdy plocha českých chmelnic klesla o 43 procent. Téměř polovina chmelových porostů je starší patnácti let, což je tři roky nad ideálním věkovým průměrem. Na obnovu však nejsou peníze. Výstavba jednoho hektaru nové chmelnice přijde na 500 tisíc až 700 tisíc korun, což je nad finanční možnosti většiny pěstitelů.
Vstupem do EU před rokem skončil národní program na obnovu chmelnic, který podle Rosy přes některá svá úskalí pomáhal pěstitelům udržovat věkovou strukturu chmelnic na relativně stabilní úrovni. Výrazné snížení ploch chmelnic v 90. letech způsobila zejména celosvětová nadprodukce chmele, současné problémy má na svědomí především přílišné stáří rostlin.
"Ozdravení ekonomiky pěstování chmele je nutné podpořit intenzivní restrukturalizací věkové struktury porostů. Posílení eura vůči dolaru navíc sráží cenu chmele. Výnosy pokrývají jen provozní náklady, nezbývá na reprodukci, zdůraznil Rosa.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down