14.10.2008 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tresty za zkažené maso nepadly

Obvodní soud pro Prahu 5 včera zprostil viny tři obžalované, kteří v roce 2005 údajně přikazovali svým podřízeným prodávat v pražském obchodě Hypernova zkažené maso. Podle soudkyně se nepodařilo prokázat, že skutky popsané v obžalobě se opravdu staly. Rozsudek zatím není pravomocný, lze se proti němu odvolat k pražskému městskému soudu. Obžalovaným tak stále hrozí až dva roky vězení nebo pokuta.

Podle agenturních informací obžaloba tvrdí, že Petr Voráček, Jiřina Šajánková a Jiří Kaleš se dopustili trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami. Údajně nařizovali svým podřízeným, aby přebalovali maso s prošlou dobou použitelnosti, štítkovali ho etiketami s novým datem trvanlivosti a vraceli zpět do regálů k prodeji. Pokud byly produkty již natolik zkažené, že zapáchaly a viditelně se rozkládaly, nechali je prý naložit do marinády a tepelně upravit nebo použít k výrobě uzenin.
Tehdejší zaměstnanci Hypernovy v Nových Butovicích mohli podle obžaloby způsobit nejrůznější onemocnění a intoxikaci, nebo dokonce ohrozit životy lidí. Znalec totiž konstatoval, že v masu se přemnožily bakterie, které způsobují například salmonelu nebo listerii.
Obžalovaní svou vinu popřeli. Podle jejich obhájce Stanislava Devátého šlo o mstu bývalého zaměstnance Hypernovy Jaroslava Strnada, který měl s nadřízenými v minulosti spory. Právě on upozornil média na údajné přebalování prošlého masa a později natočil skrytou kamerou záběry z řeznického úseku Hypernovy.
Soudkyně Vanda Činková dnes zdůraznila, že soud může na základě obžalovací zásady posuzovat pouze skutky, které uvádí obžaloba. Předmětem jeho zkoumání tedy nebylo to, zda bylo v Hypernově veškeré obchodování s masem v pořádku, ale jen konkrétní činy, které se kladly za vinu obžalovaným. Strnadův videozáznam se podle soudkyně těchto skutků přímo netýkal a Strnadova výpověď navíc nebyla věrohodná. Jednotlivá tvrzení svědka si odporovala - mimo jiné připustil i to, že obžalovaní mu sice žádný pokyn k přebalování masa s prošlou dobou použitelnosti nedávali, ale kdyby maso nepřebaloval, dostal by výpověď.
Při dokazování v hlavním líčení někteří ze svědků tvrdili, že Strnad měl v zaměstnání opakovaně problémy s alkoholem. Předtím, než natočil videozáznam, se prý na pracovišti odmítl podrobit dechové zkoušce. Poté podal výpověď, kterou zdůvodnil tím, že byl v Hypernově nucen obcházet hygienické předpisy.
Všichni tři obžalovaní se po vynesení rozsudku vzdali práva na odvolání. Státní zástupkyně, která Voráčkovi, Šajánkové i Kalešovi navrhovala podmíněný trest v dolní polovině trestní sazby a zákaz činnosti, si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down