Třetí kolo dotací PGRLF pro potravináře naplnilo kapacitu hned po spuštění

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) spustil třetí kolo příjmů žádostí o dotace na snížení jistiny úvěru pro potravinářské firmy. Krátce po spuštění programu se naplnila kapacita 150 žádostí. Podniky mohly žádat až o 1,25 milionu korun. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí PGRLF Barbora Šenfeldová.

Podle fondu je program na snížení jistiny úvěru důležitá pomoc pro výrobce potravin, které zasáhl růst nákladů a cen energií. Využít ho mohou malé a střední podniky. Částka, o kterou mohou žádat, nesmí překročit 50 procent nesplacené výše jistiny úvěru. Do třetího kola žádostí se nemohly přihlásit podniky, které se už úspěšně zaregistrovaly v předchozích kolech. Fond letos dostane ze státního rozpočtu dvě miliardy korun, což je o zhruba 500 milionů více než loni. Poskytuje jak přímé nevratné podpory, tak úvěry či jejich kombinaci například na nákup zemědělské techniky. V roce 2021 poskytl firmám podpory za 1,82 miliardy korun, část financoval z vlastních zdrojů. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) už dříve uvedl, že podpory poskytnuté přes fond mají multiplikační efekt. V průměru je to podle něj zhruba 6,5násobek, a u programu Zemědělec dokonce až třináctinásobek. Uvedl, že dvě miliardy korun ze státního rozpočtu mají v resortu ministerstva zemědělství pozitivní vliv v celkovém objemu zhruba 13 miliard korun. Program Zemědělec je jednou z nejvyužívanějších podpor. Zaměřuje se na realizace dlouhodobých investičních záměrů, loni v něm fond schválil podporu 586 milionů korun a přijal 4360 žádostí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down