30.04.2018 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třetinu českého trhu s chlebem tvoří speciality

Český trh s chlebem se postupně mění. Až třetinu sortimentu tvoří speciální druhy odlišné tvarem, hmotností a netradičními surovinami. Zákazníci jsou také ochotnější dát za kvalitní pečivo víc peněz. Řekl to předseda Svazu pekařů Jaromír Dřízal. Z rozmanité nabídky lidé mohou vybírat na Dnech chleba, který bude 9. června v Pardubicích. Pekaři na akci také vyberou ty nejlepší.

"Specifických a měnících se potřeb českých zákazníků jsou si vědomy i velké obchodní řetězce. Nejenže přicházejí s výrobou vlastního pečiva, ale oceňované produkty zařazují do svého sortimentu," uvedl Dřízal.

Podle svazu roste poptávka po chlebu s vyšším podílem žitné mouky, více se prodávají vícezrnné a celozrnné chleby. Ve větších městech je kupují zákazníci, které zajímá zdravý životní styl. Vyhledávají také kvalitní kvasový chléb od regionálních a řemeslných pekáren. "Po dlouhodobém poklesu, kdy se spotřeba chleba v Česku dotkla pomyslného dna 40 kilogramů za rok, nasvědčuje vše tomu, že nastává období renezance spotřeby kvasového chleba," řekl Dřízal.

Nejoblíbenějším chlebem ale zůstává klasický pšenično-žitný chléb či jeho pomoučněná varianta Šumava. Lidé už nekupují celé bochníky, ale dělené části nebo chleby o menší hmotnosti od 500 do 800 gramů. U mladé generace zaznamenávají úspěch výrobky napodobující americký styl života, hamburgerové bulky, hotdog žemle či toastový chléb. "Jistým trendem je poptávka po bezlepkovém sortimentu, jakkoli Češi nepodlehli mediální vlně kolem škodlivosti lepku na lidské zdraví," řekl Dřízal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down