16.12.2011 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trh lihovin se propadá

Meziročně o 4,5 procenta více lihovin prodal za prvních deset letošních měsíců Stock Plzeň - Božkov. Celkový český trh lihovin se přitom za necelý rok meziročně propadl o tři procenta. Uvedl to šéf největší české likérky a prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík. Za celý rok Stock očekává růst prodeje o víc než pět procent.

"Vsadili jsme na inovace. Jde o druhý nejsilnější rok v prodejích za posledních deset let, a to přes celkový pokles trhu lihovin. Jsme jedinou likérkou z TOP sedmi výrobců, která roste," sdělil ředitel. Výsledek ovlivní hlavně prodej kategorie hořkých a bylinných likérů, která po dvou letech poklesu opět posiluje (za deset měsíců o 7,6 procenta), a také závěr roku.
Podle Pavlíka poklesne za celý letošní rok celkový trh lihovin zhruba o čtyři procenta. Nárůst čeká u hořkých a bylinných likérů, méně se zřejmě vypije vodky, tuzemák (dříve rum) si svoji pozici udrží. Loni se v ČR vypilo zhruba 70 milionů litrů lihovin.
Stock letos zatím hlásí dosud nejsilnější podíl na trhu. "V off-trade (v obchodech) a on-trade (v restauracích, barech, kavárnách a hotelích) to bylo za deset měsíců 41,4 procenta, což je za dva roku nárůst o více než šest procentních bodů. Je to nejvíce tažené fernetem i novým Z Generation a prodejem distribuční značky Amundsen," uvedl Pavlík. Prodeje Z Generation (fernetu pro mladé) jsou výrazně nad očekáváním, tahounem je také nový Božkov Spiced (kořeněný rumový nápoj). Daří se také distribuční značce Amundsen a Magisteru.
Celá řada Božkov, která měla loni velký úspěch, je letos také v mírném růstu, prodeje peprmintky a griotky se drží. Po několika letech zvyšujících se prodejů naopak mírně ztrácí vodky na úkor hořkých a bylinných lihovin, a také Božkov Tuzemský. "Trendem jsou spiced a zámořské rumy a pití méně alkoholických nápojů, což je vidět hodně u mladých," dodal Pavlík.
Tahounem exportu Stocku je Slovensko, kde firma registruje 19procentní meziroční růst i přes pokles celkového slovenského trhu, který je jen o něco nižší než v ČR. Daří se hlavně vodkám a fernetům, řekl Pavlík. Celkový export Stocku také mírně roste. Zajímavým trhem pro fernet je Rusko, exotickou novou destinací Japonsko.
Stock Plzeň loni prodal zhruba 26 milionů litrů lihovin, meziročně o necelou desetinu méně, což bylo dáno masivním předzásobením obchodníků kvůli růstu spotřební daně v lednu 2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down