Trh s drůbežím může ohrozit podle komory dovoz přebytků z jiných zemí

Pro domácí trh s drůbežím může být hrozbou dovoz přebytků z evropských zemí, kde spadla poptávka po tomto druhu masa kvůli ptačí chřipce, uvedli dnes na setkání s novináři zástupci Potravinářské komory. Podle ředitele PK Miroslava Koberny to asi bude pro domácí producenty větší hrozba než případný pokles spotřeby drůbežího, které v očích spotřebitelů nahrává relativně nízká cena.

Výrazný propad poptávky po drůbežích výrobcích byl po výskytu ptačí chřipky zaznamenán například v Řecku či Itálii. Někteří domácí chovatelé a zpracovatelé si minulý týden stěžovali na pokles cen drůbežího, který podle nich souvisí s šířením nákazy v Evropě. Podle obchodníků ale zájem spotřebitelů v Česku neklesá. „Výsledky prodejů chlazené drůbeže v našich velkoobchodech jsou přibližně na stejné úrovni jako vloni, někde i mírně rostou. Zhruba prodáváme 100 tun drůbeže měsíčně. Naše objednávky tak zůstávají na stejné úrovni,“ uvedla mluvčí Makro Cash & Carry Markéta Světlíková.
Ani zpracovatelská firma Xaverov neměla koncem minulého týdne výrazné signály o propadu prodeje. Narůstají ale zásoby mraženého zboží, což může být známka toho, že odbyt vázne, uvedl v pátek generální ředitel podniku Zdeněk Štěpánek. V souvislosti s ptačí chřipkou navíc klesají ceny, což způsobuje ztráty, dodal. Obavy o budoucnost vyjadřují chovatelé drůbeže, podle nichž klesají výkupní ceny, které dostávají od zpracovatelů. Zisky z výkrmu podle nich nejsou takové, aby měli větší ekonomické rezervy. Někde už je prý cena na hranici provozních nákladů. Chovatelé přitom upozorňují, že domácí produkce drůbežího pochází v drtivé míře z velkochovů, kde halové systémy neumožňují styk zvířat s možnými přenašeči nákazy. Zvířata jsou navíc pod veterinárním dozorem. Také zpracovatelé ujišťují, že jejich provozy jsou pod přísnou kontrolou a z konzumace drůbežího nehrozí nebezpečí. „Ptačí chřipka se nevyskytla v žádných chovech drůbeže ani u nás, ani v jiných zemích EU,“ doplnil k tomu mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Ze zemí, kde se nákaza objevila, se nesmí dovážet žádná drůbež, drůbeží maso, ani tepelně neošetřené peří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *