Trh s GMO by neměly regulovat jednotlivé státy, ale jednotně Evropská unie

Strana zelených nesouhlasí s přesunem kompetence regulovat trh s geneticky modifikovanými organismy zpět na národní státy. Kvůli ochraně spotřebitelů, ale i místních zemědělců by pravidla pro tyto organismy měla být jednotná. Uvedl to tiskový mluvčí Strany zelených Jan Žáček.

Ministři životního prostředí členských zemí Evropské unie na minulé schůzi Rady Evropské unie diskutovali možné změny legislativy v oblasti geneticky modifikovaných organismů (GMO), kdy současně platná legislativa ukládá dohled nad GMO do kompetencí evropských orgánů. Zástupci jednotlivých zemí EU však projevili zájem v rámci chystané změny kompetencí dohledu nad trhem s GMO evropským orgánům odejmout a přidělit jej zpět jednotlivým státům.

Podle Evropských zelených je však žádoucí přesně opačný postup. Nejenže by regulace trhu s GMO produkty měla zůstat v rukou Evropské unie, která má silnější pravomoci, ale měla by zároveň být posílena.

Evropská unie by měla v blízké budoucnosti prosadit úplný zákaz dovozu GMO krmiv pro hospodářská zvířata a prosadit povinné a jasné značení všech GMO potravin tak, aby občané byli dostatečně informováni o tom, jaký produkt kupují,“ řekl Ondřej Liška, předseda zelených.

„Komerční pěstování geneticky modifikovaných plodin Strana zelených považuje za příliš velké riziko jak pro lidské zdraví, tak pro přírodu i místní zemědělce. Jeho ekonomické dopady jsou navíc pochybné, řada agrárně vyspělých zemí, například Maďarsko, se ho zřekla i z ekonomických důvodů. Pěstování GMO plodin přináší nárůst používání pesticidů, které ohrožují kvalitu potravin i pitné vody. Aktuálně usilujeme jak o zavedení povinného označování GMO výrobků, tak o zákaz dovozu geneticky modifikovaných krmiv. Výhledově by se využívání GMO v Evropské unii mělo zakázat úplně,“ uvádí Ondřej Mirovský, vedoucí sekce životního prostředí Strany zelených.

GMO podle zelených představují nebezpečný experiment s naším zdravím, přírodou i místním zemědělstvím. Importované potraviny, které obsahují GMO, by měly být jasně označeny, aby si zákazník mohl svobodně vybrat. Strana zelených prosazuje podporu místních zemědělců a produkci kvalitních potravin, což přinese nová pracovní místa a omezí dopady dovozu potravin na životní prostředí. Zelení zároveň připravili informační video, které jednoduše popisuje hrozby, které geneticky modifikované organismy přináší.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down