20.04.2005 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trh s půdou výrazně nevzroste do roku 2007

V příštích třech letech do roku 2007 trh s půdou výrazně nevzroste. Prodej státních pozemků zůstane na úrovni 80 až 90 tisíc hektarů ročně. Nákup ploch s podporou Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) se může mírně zvýšit, z 5000 hektarů asi na dvojnásobek za rok. Ceny pozemků pro zemědělské využití budou kolísat kolem úředních cen, předpokládá Jiří Němec z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky. Tyto ceny podle něj dlouhodobě stagnují pod úrovní úřední ceny a v průměru se pohybují kolem 4,6 koruny za metr čtvereční.

Trh se soukromou zemědělskou půdou se po vstupu země do EU ani přes státní podporu nákupu se podle názoru prezidenta Agrární komory Jana Veleby výrazně nerozhýbal. Domnívá se, že zemědělským podnikům často chybí k tomu volný kapitál a také to může svědčit i o menší důvěře hospodářů v budoucnost. Podotkl, že významněji se prodává jen půda státní, spravovaná Pozemkovým fondem.
Podle Němce hospodaří zemědělci v Evropské unii z poloviny na vlastních pozemcích. V Česku podniky právnických osob hospodaří na své půdě jen z pěti procent. Farmáři jsou na tom o něco lépe, patří jim asi čtvrtina půdy, na níž pracují.
Tento nepoměr proti situaci v EU chtěl stát napravit, proto vloni začal prostřednictvím PGRLF podporovat úvěry na nákup zemědělské půdy. Tímto způsobem se ale zatím koupilo málo, jen asi 5000 hektarů, sdělil Veleba.
I když cena zemědělských pozemků prodávaných pro nezemědělské účely stoupá meziročně asi o desetinu a v průměru činí asi 100 korun na metr čtvereční, přesahuje ale i desetinásobek této výše, cena půdy pro zemědělské využití dlouhodobě je pod úrovní úřední ceny. V průměru se pohybuje kolem 4,6 koruny za metr čtvereční, uvedl Němec.
Nízké ceny půdy v tuzemsku ale lákají zahraniční zájemce. Veleba poukázal, že jsou okresy v pohraničí, například Cheb, kde se odhaduje, že v rukou zahraničních zemědělců či investorů je už minimálně 30 procent půdy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down