Trh s dřevem je zahlcen

Trh s dřevem v České republice je zahlcen, a to kvůli těžbě stromů poškozených loňským suchem a kůrovcem. Poškozené dřevo se těžko prodává a lesníci za něj v porovnání se zdravou kulatinou dostávají zaplaceno asi o čtvrtinu méně. Další rozvoj kůrovce v lesích bude záviset na průběhu počasí. Uvedl to František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL), na zasedání v Jihlavě.

"Předpokládáme, že ta kritická situace může nastat až ve druhém čtvrtletí. Záleží na tom, jak celkově proběhne zima a hlavně jestli bude suché jaro," uvedl Kučera. Poptávka po kvalitní smrkové kulatině podle něj je pořád, cena za metr krychlový se u ní pohybuje kolem 2000 až 2300 Kč, podle jakosti. "S kůrovcovým dřevem začíná být velký problém," doplnil. U pil už vznikají skládky, které se kropí, aby se dřevo dál nekazilo. Možnosti pomoci kvůli hrozbě kůrovcové kalamity zvažuje ministerstvo zemědělství. Dotace by mohly plynout na provoz těchto "mokrých" skládek při přetlaku dřeva na trhu. "My připravujeme ve spolupráci s vlastníky (lesů), s firmami, které pracují v lese, a se zpracovateli jakýsi nový dotační titul," uvedl náměstek ministra Patrik Mlynář.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down