18.08.2004 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tři nová ohniska ptačí chřipky na pštrosích farmách v JAR

Tři další ohniska ptačí chřipky na pštrosích farmách zaznamenaly jihoafrické úřady. Nové případy byly zjištěny v provincii Východní Kapsko na jihozápadě země, stejně jako na začátku měsíce i první dvě ohniska. Jihoafrická republika přitom pokryje svojí roční produkcí ve výši asi 950 000 tun pštrosího masa zhruba sedmdesát procent celosvětové výroby.

Při identifikaci experti zjistili, že jde o virus H5N2. Tato mutace není podle nich na rozdíl od viru H5N1 nebezpečná pro člověka. Viru H5N1 letos v jihovýchodní Asii podlehlo sedmadvacet osob. Po celé zemi nyní probíhají testy, na jejichž základě se tamní úřady snaží zjistit, zda nedošlo k rozšíření i do jiných oblastí. Ve zmiňované provincii už bylo vybito 8600 pštrosů.
Ptačí chřipka, jejíž mutace se mohou přenést i na člověka a způsobit u něj smrt, letos zasáhla hlavně jihovýchodní Asii. Ve Vietnamu od počátku roku této virové chorobě podlehlo 19 osob, v Thajsku osm; v řadě dalších asijských zemích úřady kvůli chřipce nechaly vybít desetitisíce kusů drůbeže.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down