29.07.2004 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třináctý případ BSE potvrdil kontrolní test

V tuzemsku kontrolní test potvrdil třináctý případ nemoci šílených krav (BSE) u pětileté krávy z chovu společnosti ZEAS, sídlící v Podhorním Újezdu na Jičínsku. Na porážku s nakaženou krávou poputuje 143 jejích vrstevnic, uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

V Česku bylo dosud na BSE vyšetřeno 606 000 zvířat. Podle Státní veterinární správy je počet nakažených kusů v Česku malý v porovnání s ostatními zeměmi s výskytem BSE. Tam jde o desítky, popřípadě stovky případů. V Británii jsou to tisíce nemocných zvířat. Nejvíce nemocných zvířat pochází podle Dubna z poloviny devadesátých let, kdy se na trhu vyskytovalo krmivo s obsahem závadné masokostní moučky. Mladších zvířat s nákazou je méně, protože kontaminace krmiva je již sporadická.
Novojičínská společnost ZEAS chová asi 480 krav, které má pojištěny. Hospodaří zhruba na dvou tisících hektarech pozemků. Zemědělci v Podhorním Újezdu chovají celkem asi 1100 kusů hovězího dobytka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down