Tržby a zisk pivovarské skupiny SABMiller mírně stouply

Mírný nárůst zisku i tržeb zaznamenala v prvním pololetí svého finančního roku pivovarnická skupina SABMiller. Majitel Plzeňského Prazdroje dnes oznámil, že se mu dařilo zejména v Africe, jejíž výsledky zčásti kompenzovaly pokles v Evropě, včetně českého trhu, a v Severní Americe. SABMiller je druhým největším producentem piva na světě po belgicko-americké skupině AB InBev.

Zisk před splátkou úroků, zdaněním a odpisy vzrostl meziročně o sedm procent na 3,27 miliardy dolarů (66,3 miliardy Kč) a upravený zisk stoupl o tři procenta. Čisté výnosy se zvýšily o jedno procento na 13,79 miliardy dolarů (asi 280 miliard korun).

Odbyt firemních ležáků stoupl za pololetí celkově o jedno procento. Růst o devět procent zaznamenala skupina v Africe, odkud pochází původní zakladatelská společnost South African Breweries (SAB). O čtyři procenta se zvedl odbyt v Asii a o jedno procento v Latinské Americe. V Evropě naopak odbyt ležáků skupiny klesl o čtyři procenta a v Severní Americe asi o tři procenta.

Slabý výkon ekonomiky v Evropě a v USA omezuje rozpočet domácností, což spotřebitele nutí omezovat pití piva nebo přecházet k levnějším druhům. SABMiller bez konkrétních údajů poukázal na výrazný pokles odbytu na českém a polském trhu, což jen zčásti vyrovnal růst na Slovensku, v Rumunsku a ve Velké Británii.
Generální ředitel firmy Alan Clark předpokládá, že ve druhém pololetí situace na trzích zůstane celkově beze změny a růst odbytu nadále potáhnou mladé trhy. Podle něj jsou vyhlídky na rozvíjejících se trzích stále příznivé, zejména v Africe, kde rostoucí obyvatelstvo měst přechází od podomácku vyráběného alkoholu ke značkovým nápojům. Afrika se v posledních letech stala bojištěm nadnárodních výrobců alkoholu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down