Kvůli nízkým výkupním cenám mléka, vepřového masa i obilí klesnou letošní tržby českých zemědělců v porovnání s minulým rokem zhruba o deset miliard korun. Uvedl to předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha na dnešním zasedání ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Jedinou důležitou komoditou, u níž se cena v Česku drží na evropské úrovni, je podle něj řepka.
V Evropské unii je u řepky předpoklad nárůstu poptávky a cena by se ještě mohla zlepšit, sdělil Pýcha. Čeští zemědělci už jsou druhými největšími evropskými producenty řepky olejky.
Horší situace je podle Pýchy u obilí. Urodilo se ho sice dost, ale má nižší kvalitu a jeho tuzemská cena je o pětinu nižší než ve světě. To podle něj souvisí s kvalitou, ale i s vysokými zásobami obilí z minulých úrod. Obilí je přitom pro zemědělce největším zdrojem příjmů. V součtu klesnou podle předpokladu svazu tržby za hlavní rostlinné produkty proti loňsku zhruba o tři miliardy korun.
Tržby za všechny rozhodující zemědělské komodity se v České republice podle Pýchy letos dostanou pod úroveň 80 miliard korun a v dlouhodobém srovnání budou mírně podprůměrné. Na poklesu se větší měrou bude podílet živočišná výroba, u níž svaz očekává meziroční snížení tržeb o sedm miliard na méně než 40 miliard korun, což je pro živočišnou výrobu historicky nejnižší úroveň, zhodnotil Pýcha. Jde o příjmy za mléko, jatečný skot, prasata, drůbež a vejce.
Ztrátové je hlavně mléko. Oživování poptávky po mléčných výrobcích ve světě naznačuje, že by se jeho výkupní cena měla zlepšovat, ačkoli v ČR podle Pýchy zatím neroste. Výkupní cena vepřového masa už stoupla, ale v průměru výrobní náklady chovatelů stále nepokrývá, uvedl.*