Tržby obchodníků v unii o procento vyšší

Maloobchodní tržby v červenci ve srovnání se stejným obdobím loňského roku v červenci vzrostly o 1,1 procenta v eurozóně a o jedno procento se zvýšily v celé unii. Meziměsíční růst maloobchodních tržeb v eurozóně i v celé Evropské unii se téměř zastavil. V červenci v obou případech zpomalil až na 0,1 procenta z červnových 0,2 procenta v zemích platících evropskou jednotnou měnou a z 0,3 procenta v evropské sedmadvacítce. Informoval o tom Eurostat. Ekonomové míní, že slabý meziměsíční růst nemusí znamenat výraznější komplikace pro unijní hospodářství.

Na červencovém růstu tržeb obchodníků se podílí hlavně útraty spotřebitelů za potraviny, nápoje a tabák. V případě eurozóny vzrostly meziměsíčně o 0,3 procenta a v celé Evropské unii stouply o 0,1 procenta. Tržby v nepotravinovém sektoru naopak v zemích platících evropskou jednotnou měnou klesly o 0,1 procenta, v Evropské unii rostly o 0,2 procenta.
Z největšího meziměsíčního nárůstu tržeb se v červenci mohli těšit maloobchodníci v Portugalsku se zvýšením o tři procenta, na Maltě s růstem o 2,9 procenta a ve Francii, kde tržby stouply o 2,2 procenta. S největším poklesem se museli potýkat v Rumunsku, kde se tržby snížily o 10,5 procenta, ve Španělsku s tříprocentním propadem a v Litvě, kde tržby klesly o 1,4 procenta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *