30.11.2004 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tržby v zemědělství letos meziročně vzrostou o 13 procent

Podle odhadu Zemědělského svazu ČR tržby za devět rozhodujících zemědělských komodit letos meziročně vzrostou téměř o 13 procent na 81 miliard korun. Díky letošní dobré úrodě a vyšším dotacím po vstupu do EU mají čeští farmáři po dvou ztrátových letech opět šanci ukončit hospodářský rok ziskem. Na zasedání výboru svazu ve Větrném Jeníkově to dnes řekl jeho předseda Miroslav Jirovský.

Kladný hospodářský výsledek ale podle něj ovlivní termín výplaty dotací. Z přislíbené podpory asi 22,5 miliardy korun zatím zemědělci dostali necelou polovinu. "Ziskovost předpokládáme, pokud budou tyto dotace vyplaceny nebo pokud budou moci být zúčtovány do tohoto roku," podotkl Jirovský.
Příjmy za rostlinné produkty se zvednou asi o 40 procent, naopak téměř stagnovaly tržby za maso, mléko a vejce. U těchto komodit se sice letos zvedly farmářské ceny, ale klesal objem výroby.
Letošní rekordní sklizeň 8,8 milionu tun obilí se nyní projevuje pozastavením obchodu, přesto se letos očekává navýšení tržeb o 29 procent na 17 miliard. V listopadu začal intervenční nákup. Zemědělci ale státu zatím nabídli jen 600 tisíc tun obilí. Pro oživení trhu by podle svazu bylo třeba uplatnit přebytek 1,5 milionu tun, protože zemědělci zatím prodali jen 30 procent úrody. Prodej řepky se meziročně více než zdvojnásobí na 5,8 miliardy. "Na rozdíl od obilovin je ale 75 procent již prodáno," podotkl Jirovský. Tržby za cukrovku stoupnou o 40 procent a o pětinu se zvednou příjmy za brambory, ačkoliv ceny podzimních odrůd ovlivňuje přebytek na trhu. U živočišných komodit zřejmě mírně klesnou příjmy za jatečný skot a vejce, naopak s mírným navýšením se počítá u mléka a jatečné drůbeže. Tržby za jatečná prasata zůstanou zhruba na loňské úrovni. Hrubá zemědělská produkce v běžných cenách podle svazu letos stoupne téměř o 14 procent na 117 miliard. Ve stálých cenách dosáhne necelých 73 miliard, což je o 5,5 miliardy více než loni.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down