19.04.2006 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tuhá zima řádila i ve včelstvech

Dlouhá a tuhá zima se podepsala i na stavu včelstev. Ve Stonavě na Karvinsku zbylo včelařům ze 111 včelstev evidovaných na podzim na území obce pouze osmnáct. Obnova plného stavu chovů bude podle chovatelů trvat roky. Proto se stonavští zastupitelé rozhodli, že pokryjí chovatelům polovinu nákladů na nákup nových včelstev, sdělila mluvčí obce Dorota Havlíková.

Stonavský starosta Ondřej Feber se obrátil na vedení Moravskoslezského kraje, aby včelaře finančně podpořilo. Febr dodal, že kraj se domnívá, že bude nejlepší a nejsnadnější, když včelařům pomohou přímo obce. Feber připomněl, že včely jsou nezbytné pro udržení ovocnářství a zemědělství. Dotováním včelařů jsou nepřímo podporováni i naši zemědělci a zahrádkáři, soudí.
Jedno včelstvo přijde podle Josefa Gabzdyla ze stonavské pobočky Českého svazu včelařů na 800 až 1500 korun. Protože členové jsou většinou starší lidé, hrozilo by, že většina z nich by se právě kvůli penězům k chovu nevrátila, dodal.
Obdobný názor má i předseda Okresního výboru Českého svazu včelařů v Karviné Václav Sciskala, který sám přišel o 22 z 23 včelstev. Doplnil, že celkovou situaci na území Karvinska budou mít včelaři přesně zmapovánu do konce tohoto měsíce.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down