Zaječí nemoc tularemie, infekční choroba, kterou na člověka přenášejí zajíci a myši a jiní hlodavci, je na Klatovsku evidována pětkrát více nad celorepublikovým průměrem. Loni jí onemocnělo pět osob. Z dlouhodobé statistiky hygieniků vyplývá, že z téměř 30 procent jí byli postiženi žáci a studenti, 14 procent nemocných tvořily úřednice, 13 procent důchodci, pouze devět procent zemědělci, uvedla vedoucí klatovského územního pracoviště krajské hygienické stanice Anna Kubátová.
Kubátová upozornila, že lidé by neměli stahovat přejeté zajíce, protože při manipulaci s nimi jim nákaza může vniknout do těla oděrkami. Další možností přenosu je konzumace nakaženého masa, což způsobuje vznik angíny se zánětem uzlin pod čelistmi. Mikroby se mohou dostat do těla také vdechnutím kontaminovaného prachu, například při manipulaci se slámou a senem, kde byla hnízda myší. Také ve zmrazeném mase přežívá mikrob až několik měsíců. Například ve stohu, kde se objevily nakažené myši, může původce přežít při teplotě plus čtyř stupně až sedm měsíců.
Inkubační doba zaječí nemoci je tři až pět, maximálně deset dnů. Provází ji vysoké horečky. U nejčastější formy se nakaženému vytvoří v místě oděrky vřídek a má zduřelé spádové mízní uzliny. Při vytvoření vřídku a horečce je nutné vyhledat lékaře, kteří jsou s touto nemocí seznámeni, zdůraznila Kubátová.