11.09.2000 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Turecko má zájem o naše sušené mléko

Zájem o dodávky sušeného mléka z České republiky, které Turecko ve velkém měřítku dováží pro čokoládový průmysl a pro výrobu trvanlivého pečiva, projevil při své oficiální návštěvě ČR v minulých dnech turecký ministr zemědělství a rozvoje venkova Hüsnü Yusuf Gökalp. Turecko by podle Gökalpa mělo také zájem o kukuřici, slunečnici, sojové a řepkové pokrutiny a nerafinované oleje z těchto plodin, dále o dovoz osiva a krmných obilovin. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář.

Turecký představitel podle svých slov získal pozitivní dojem o úrovni českého zemědělství poté, co minulý čtvrtek navštívil výstavu českého strakatého skotu v Radešínské Svratce na Vysočině. „O českém strakatém skotu řekl, že si není zatím zcela jist, zda by se dokázal adaptovat na horké podnebí Turecka, ale zároveň se pochvalně vyjádřil o kombinovaných užitkových vlastnostech tohoto domácího plemene, což mu podle jeho názoru dává reálnou šanci na export do Turecka,“ uvedl Kovář. Turecko začalo nedávno dovážet skot plemene holštýn, který se úspěšně chová v tamních podmínkách a jehož dovoz z České republiky je podle ministra rovněž možný.
V rámci oficiální návštěvy ČR, která se uskutečnila na pozvání ministra zemědělství ČR Jana Fencla, podepsali oba představitelé Dohodu o spolupráci v oblasti zemědělství a potravinářského průmyslu. „Jde o první dohodu v této oblasti, uzavřenou mezi oběma zeměmi. Dalším krokem k zintenzivnění spolupráce na tomto poli bude podepsání dvou mezivládních dohod, a to o spolupráci v oblasti karantény a ochrany rostlin a o spolupráci ve veterinární oblasti,“ sdělil Kovář. Dohody mají být podepsány během oficiální návštěvy prezidenta Václava Havla a ministra Jana Fencla v Ankaře v říjnu tohoto roku.
Tureckou oficiální delegaci doprovázeli také představitelé podnikatelského sektoru z oboru výroby těstovin a veterinárních přípravků, kteří zde mapovali situaci na trhu s těmito produkty a navazovali obchodní kontakty.
Turečtí hosté navštívili Agropodnik Jihlava, který vyrábí metylester řepkového oleje. Zavítali také do firmy Kostelecké uzeniny a.s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 36MB (7.2% of 500MB)