Státní veterinární správa provádí ročně kolem 50 tisíc kontrol. Za loňský rok bylo úředními veterinárními lékaři fyzicky uskutečněno 47 tisíc kontrol. Kromě toho bylo vloni naplánováno 11 mimořádných kontrolních akcí, v jejichž rámci se veterináři zaměřili na zjišťování zbytků pesticidů v potravinách, látek zadržující vodu v mase, otázku polyfosfátů a na značení Česká potravina. Informoval o tom ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR Zbyněk Semerád na plénu České akademie zemědělských věd (ČAZV), které se uskutečnilo počátkem března v Brně.
Semerád uvedl, že z výsledků těchto kontrol vyplynulo, že tuzemská potravina uspěla a nikde nebyly zjištěny závažnější problémy. „Každoročně řešíme závady týkající se zpracování a prodeje, přičemž při kontrolách v oblasti potravin živočišného původu došlo k poklesu závad z pěti procent v roce 2016 na 3,9 procenta v loňském roce,“ informoval. Toto snížení bylo podle Semeráda způsobeno především nižším počtem kontrol v místě určení, které vykazují vyšší množství administrativních závad. Podobně jako v předcházejícím roce i vloni převládaly prohřešky v dodržování správné výrobní a hygienické praxe, označování potravin a podobně. Semerád připomněl, že největší problémy z hlediska hygienické praxe přetrvávají v restauracích a provozovnách veřejného stravování. Veterinární dozor působí i na jatkách. „V současné době kapacity jatek nejsou plně využívány,“ podotkl Semerád. Skotu bylo na jatkách vyšetřeno o šest procent meziročně méně, prasat o čtyři procenta méně a drůbeže o jedno procento více. Černé zvěře bylo ve zvěřinových závodech o 51 procent více než v roce 2016. Podle Semeráda na tomto vzrůstu se projevil africký mor prasat a vyplácení zástřelného. Vysoké zvěře bylo ve zvěřinových závodech vyšetřeno o 17 procent více, informoval ústřední ředitel.
Podle něj velmi důležitá je úloha veterinárního dozoru i při odbavování zásilek, živých zvířat a živočišných produktů při vývozu. Za minulý rok veterinární lékaři vydali a potvrdili po provedené kontrole deset tisíc zásilek živých zvířat a živočišných produktů do třetích zemí. České firmy vyvezli do zemí mimo EU vloni více mléka a mléčných výrobků, krmiva či násadových vajec ve srovnání s rokem 2016. V oblasti exportu živočišných produktů se tuzemským zemědělcům a zpracovatelům díky příznivé nákazové situaci daří. Hledají se nové trhy, kde by mohli uplatnit své výrobky. Českým firmám se dařilo zejména vyvážet více mléka a mléčných výrobků, dařilo by se i z hlediska vývozu masa, ale tam to zabrzdí vysoce patogenní aviární influenza a mor prasat. Tady státní veterinární správa přispívá k tomu, aby se dařil vývoz, podotkl Semerád.