07.03.2018 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tuzemská potravina uspěla

Státní veterinární správa provádí ročně kolem 50 tisíc kontrol. Za loňský rok bylo úředními veterinárními lékaři fyzicky uskutečněno 47 tisíc kontrol. Kromě toho bylo vloni naplánováno 11 mimořádných kontrolních akcí, v jejichž rámci se veterináři zaměřili na zjišťování zbytků pesticidů v potravinách, látek zadržující vodu v mase, otázku polyfosfátů a na značení Česká potravina. Informoval o tom ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR Zbyněk Semerád na plénu České akademie zemědělských věd (ČAZV), které se uskutečnilo počátkem března v Brně.

Semerád uvedl, že z výsledků těchto kontrol vyplynulo, že tuzemská potravina uspěla a nikde nebyly zjištěny závažnější problémy. „Každoročně řešíme závady týkající se zpracování a prodeje, přičemž při kontrolách v oblasti potravin živočišného původu došlo k poklesu závad z pěti procent v roce 2016 na 3,9 procenta v loňském roce,“ informoval. Toto snížení bylo podle Semeráda způsobeno především nižším počtem kontrol v místě určení, které vykazují vyšší množství administrativních závad. Podobně jako v předcházejícím roce i vloni převládaly prohřešky v dodržování správné výrobní a hygienické praxe, označování potravin a podobně. Semerád připomněl, že největší problémy z hlediska hygienické praxe přetrvávají v restauracích a provozovnách veřejného stravování. Veterinární dozor působí i na jatkách. „V současné době kapacity jatek nejsou plně využívány,“ podotkl Semerád. Skotu bylo na jatkách vyšetřeno o šest procent meziročně méně, prasat o čtyři procenta méně a drůbeže o jedno procento více. Černé zvěře bylo ve zvěřinových závodech o 51 procent více než v roce 2016. Podle Semeráda na tomto vzrůstu se projevil africký mor prasat a vyplácení zástřelného. Vysoké zvěře bylo ve zvěřinových závodech vyšetřeno o 17 procent více, informoval ústřední ředitel.
Podle něj velmi důležitá je úloha veterinárního dozoru i při odbavování zásilek, živých zvířat a živočišných produktů při vývozu. Za minulý rok veterinární lékaři vydali a potvrdili po provedené kontrole deset tisíc zásilek živých zvířat a živočišných produktů do třetích zemí. České firmy vyvezli do zemí mimo EU vloni více mléka a mléčných výrobků, krmiva či násadových vajec ve srovnání s rokem 2016. V oblasti exportu živočišných produktů se tuzemským zemědělcům a zpracovatelům díky příznivé nákazové situaci daří. Hledají se nové trhy, kde by mohli uplatnit své výrobky. Českým firmám se dařilo zejména vyvážet více mléka a mléčných výrobků, dařilo by se i z hlediska vývozu masa, ale tam to zabrzdí vysoce patogenní aviární influenza a mor prasat. Tady státní veterinární správa přispívá k tomu, aby se dařil vývoz, podotkl Semerád.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down