Tuzemská produkce květin loni rekordně vzrostla

Tuzemská produkce květin se loni zvýšila z 2,095 miliardy korun v roce 2015 na rekordních 2,172 miliardy korun. Prodej květin díky teplému počasí i vyšší ochotě Čechů utrácet vzrostl třetím rokem po sobě. Zároveň se zvýšil i dovoz květin. Na jarní etapě mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc to řekl předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák.

"Společnosti se vede relativně dobře, takže pokud to půjde dál, myslím si, že i letošní rok bude z pohledu prodeje květin dobrý," uvedl Horák. Domácí produkce květin loni podle něj meziročně vzrostla o 3,7 procenta na 2,172 miliardy korun a dovoz květin o 15,2 procenta na 3,226 miliardy korun. Čeští pěstitelé vyvezli květiny v hodnotě 516 milionů korun, přičemž jejich export se zvýšil o 14 procent. Nejvíc květin bylo loni do Česka dovezeno z Nizozemska, Německa a Dánska. Naopak tuzemští pěstitelé květin exportovali především na Slovensko a do Německa a Polska. Každý obyvatel Česka za květiny loni utratil v průměru 1091 korun, zatímco o rok dříve to bylo 991 korun. Naopak samosprávy investice do veřejné zeleně podle pěstitelů zatím drží poměrně zkrátka. V Česku se pěstují hlavně balkonové a záhonové květiny, primule, chryzantémy, bramboříky a vánoční hvězdy.*

Zahradnický sektor v ČR zaměstnává zhruba 23 tisíc lidí. Podle Horáka se v poslední době rozrůstají květinové síně a zahradnická centra. Z roční produkce českých firem převažují balkonové a záhonové květiny, které se používají při výsadbách v parcích.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Květiny patří mezi vděčný dárek, kterým žádná žena nepohrdne. Já mám vždy ohromnou radost, když dostanu od manžela kytici. A kdyby si na mě vzpomněl někdy jen tak, to by byla paráda 😀 . Alespoň, že ale nezapomene na narozeniny a výročí. To je pro mě nejdůležitější. Letos si pro mě k narozeninám přichystal příjemné překvapení. Objednal si doručení květin Ostrava u https://www.fleurop.cz/rozvoz-kvetin-ostrava a kurýr mi přivezl květiny až k nám domů a manžel pak chvíli dělal, že on o ničem neví 😀 .

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down