22.11.2022 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tuzemská produkce květin loni vzrostla o pětinu na rekordních 2,75 miliardy korun

Tuzemská produkce květin loni po předchozí stagnaci meziročně vzrostla takřka o pětinu na rekordní hodnotu 2,753 miliardy korun z 2,315 miliardy v roce 2020, kdy pěstování květin a poptávku nepříznivě ovlivnila pandemie koronaviru. Na jednoho obyvatele ČR loni připadly prodané květiny v průměrné hodnotě 1360 korun, která byla meziročně o 12 procent vyšší.  Uvádí se to v situační a výhledové zprávě Ministerstva zemědělství, která vychází ze statistik Svazu květinářů a floristů ČR.

Tuzemští pěstitelé se specializují hlavně na balkonové a záhonové květiny i okrasné hrnkové květiny. Produkce květin loni podle Svazu květinářů a floristů ČR vzrostla díky zavádění moderních technologií a zvýšení výkonnosti celého oboru. Po předchozím útlumu, který souvisel s pandemií koronaviru a následným poklesem poptávky, lidé v roce 2021 také více investovali do nákupu květin. Produkce květin v Česku od roku 2001 vykazuje stoupající trend. Výjimkou byly roky 2009, kdy klesla v důsledku světové ekonomické krize. V roce 2013 se produkce květin snížila kvůli poklesu poptávky, který souvisel s nepříznivým počasím v zimních a jarních měsících. V roce 2020 pak poptávku po květinách negativně ovlivnila epidemie a s ní související omezení pohybu, dlouhodobě uzavřené obchody i obavy spotřebitelů. Produkce květin se tehdy snížila na 2,315 miliardy korun z 2,360 miliardy korun v roce 2019. Od loňska se situace stabilizovala a produkce roste. Bilance zahraničního obchodu s květinářskými produkty v roce 2021 kvůli mnohem vyššímu dovozu květin než jejich vývozu zůstala výrazně pasivní. "V roce 2020 došlo k poklesu záporného salda o 5,4 procenta na hodnotu 3,84 miliardy korun, avšak v roce 2021 opět meziročně vzrostlo o 17,3 procenta na 4,5 miliardy korun," stojí ve zprávě Ministerstva zemědělství. Do České republiky byly loni dovezeny řezané květiny v rekordní hodnotě 2,301 miliardy korun, která meziročně vzrostla bezmála o pětinu. Na posílení hodnoty importu řezaných květin se kromě vyššího množství dovezeného sortimentu podílel také růst jejich cen, který souvisel s dopady pandemie koronaviru na tento obor a rostoucími náklady. Celková hodnota českého trhu s květinami v roce 2021 vzrostla o 18 procent na 14,147 miliardy korun z 12,652 miliardy korun v roce 2020, kdy po nástupu pandemie naopak meziročně klesla o tři procenta. Na řezané květiny loni připadla spotřeba v hodnotě bezmála pět miliard korun, na záhonové květiny 4,016 miliardy korun a na hrnkové květiny 3,78 miliardy korun. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down