Tuzemská produkce léčivek po předchozím útlumu opět roste

Pěstování léčivých rostlin pro průmyslové zpracování se v Česku dostalo z útlumu a plochy s léčivkami se v posledních dvou letech zvyšují. V roce 2017 jejich rozloha vzrostla zhruba o 400 hektarů a loni o dalších 500 hektarů na 3558 hektarů. Největší podíl má ostropestřec mariánský, s velkým odstupem následuje heřmánek, máta peprná a meduňka. Informaci získalo ze statistik ministerstva zemědělství a Sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin sdružení Pelero.cz.

Ostropestřec mariánský byl v roce 2018 v Česku pěstován na 3000 hektarech. Farmaceutické firmy v posledních letech zvyšují výkup ostropestřce a poptávka roste i od kosmetických firem, které využívají olej vzniklý při jeho zpracování. "Pěstování ostropestřce se ve většině případů realizuje přímo na zakázku od zpracovatele, který dodává pěstiteli i osivo, jehož kvalita je prioritní podmínkou dostatečné a kvalitní produkce," stojí ve zprávě MZe.
Helena Pluháčková ze sdružení Pelero.cz dnes po tiskové konferenci k letní etapě výstavy květin Flora Olomouc  řekla, že v posledních letech přibývá v Česku polí s levandulí. Levandulový olej se užívá v lékařství, kosmetice a aromaterapii. "Nárůst ploch s levandulí jsme zaznamenali hlavně na Moravě, protože klimatické podmínky tomu teď napomáhají. Levandule je velmi oblíbená a i v našich podmínkách má vysokou kvalitu," uvedla.
V předchozích letech plocha léčivých rostlin v Česku spíš klesala. Zatímco v roce 1997 byly léčivé rostliny v ČR pěstovány na 6127 hektarech, tak v roce 1999 pouze na 950 hektarech. V následujících letech plocha pozvolna rostla až na 4177 hektarů v roce 2012. Poté se trend obrátil a do roku 2016 plocha léčivek klesla na 2643 hektarů.
Zároveň se snižovala produkce léčivých rostlin. Například v roce 2004 činila 5257 tun, v roce 2016 necelých 2000 tun a předloni 3123 tun. V roce 2018 pak díky rozšíření ploch s léčivkami vzrostla na 4287 tun. Nejvyšší produkce léčivých rostlin byla v Česku zaznamenána v roce 1998, kdy obnášela 5282 tun.
Odbyt léčivých rostlin je podle pěstitelů v posledních letech nestabilní. I když na celém světě roste poptávka, tak tuzemských pěstitelů je nedostatek, protože pěstování léčivek je velmi náročné. Čeští pěstitelé se navíc musejí vyrovnat s konkurencí levných léčivých rostlin především z jižní a jihovýchodní Evropy, které se snaží čelit vyšší kvalitou a obsahem účinných látek. Do Česka se dováží hlavně tradiční lipový květ, kopřiva i heřmánek.
Záhonů s léčivými rostlinami přibývá na českých zahrádkách. "Lze to dokladovat mimo jiné tím, že Český zahrádkářský svaz zve mezi své členy odborníky a obrací se i na spolek Pelero.cz s požadavky na odborné přednášky," podotkla předsedkyně výboru Pelero.cz Blanka Kocourková.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down