Produkce masa v České republice v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 0,6 procenta na 109 577 tun. Nákup mléka byl vyšší o 4,1 procenta na 625 milionů litrů. Kromě cen jatečného skotu, které se meziročně téměř nezměnily, ale ceny klesly, u mléka se propadla zhruba o šestinu. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Růst produkce ČSÚ zaznamenal u hovězího a drůbežího masa, výroba vepřového stále klesá.
Výroba hovězího masa činila 17 933 tun, meziročně o 8,1 procenta více. Výroba drůbežího se zvýšila o 8,3 procenta na 37 427 tun a produkce vepřového klesla o 6,2 procenta na 54 146 tun.
Ceny většinou meziročně klesly, jen u jatečného skotu vzrostly o 0,4 procenta. Cena mléka byla meziročně nižší o 15,9 procenta, zemědělci ho prodávali průměrně za 7,30 Kč/litr. Za stejnou cenu ho prodávali i v předcházejícím čtvrtletí. "Teď už jsme určitě pod sedmi korunami," řekl k tomu předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Chovatelé podle něj převádí dojné krávy na masné kvůli poklesu cen. V budoucnu by se tak mohla produkce hovězího ještě zvyšovat.
Průměrná cena jatečných býků činila 46,91 koruny za kilogram u živého zvířete a 85,38 Kč v jatečné hmotnosti. Prasata prodávali zemědělci za 26,45 Kč/kg v živé hmotnosti a za 34,39 Kč/kg v jatečné. Průměrná cena jatečných kuřat v první třídě jakosti činila 23,52 koruny za kilogram v živé hmotnosti. Důvodem poklesu počtu prasat je podle Pýchy to, že se chovatelům jejich chov nevyplácí. Trh je nasycený, někteří farmáři mají problém i s odbytem za 24 Kč/kg, upozornil.
Agrární komora v minulém týdnu vyzvala ministerstvo zemědělství, aby bojovalo u EK za finanční podporu pro chovatele krav a prasat. Přeje si alespoň dvojnásobek, co loni. Tehdy EU dala ČR 300 milionů korun, tu samou sumu chovatelům přidalo ministerstvo. Letos ale bude podle ministra zemědělství Mariana Jurečky problém i se získáním stejného obnosu, co loni. Podle Havla by neměly být záchranné dotace plošné, ale podmíněné například zvyšováním přidané hodnoty.*