31.07.2007 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tuzemská produkce masa ve druhém čtvrtletí podle statistiků opět klesla

Celková produkce masa se ve druhém čtvrtletí meziročně snížila o 1,5 procenta na 156.026 tun. Nákup mléka se naopak meziročně zvýšil, a to o 1,7 procenta na 615,7 milionu litrů. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Z celkové produkce masa připadalo 54,4 procenta na vepřové a 33 procent na drůbeží maso. Podíl produkce hovězího a telecího masa činil 12,6 procenta.
Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba k tomu řekl, že pokles výroby masa o 1,5 procenta jej znepokojuje. "Je třeba si uvědomit, že pokles se děje už z velmi nízké výrobní základny, protože pokles je nepřetržitý podle mého názoru už deset let. Dalo by se očekávat, že se to v určitém okamžiku stabilizuje a že už to klesat nebude. Bohužel to tak není," uvedl.
Počty poraženého skotu včetně telat klesly meziročně o 2,6 procenta, jeho průměrná jateční hmotnost stoupla o 2,5 procenta na 296 kilogramů. Výroba hovězího masa se meziročně snížila o 0,2 procenta. Počty poražených prasat se meziročně také snížily, a to o 0,1 procenta. Průměrná jateční hmotnost prasat naproti tomu stoupla o 0,5 procenta na 87,5 kg a výroba vepřového masa se meziročně zvýšila o 0,4 procenta. Výroba drůbežího masa meziročně poklesla o 4,8 procenta.
Podle Veleby sice klesla výroba drůbežího masa, ale poptávka po něm opět stoupne. "Ptačí chřipka to nijak neovlivnila, lidé jsou na to zvyklí. Poptávka po drůbežím mase je v celé Evropě," míní. Pokles u skotu pak podle něj způsobí, že v letošním roce se ČR poprvé dostane do situace, kdy nebude soběstačná.
Ceny zemědělských výrobců v živočišné výrobě se ve druhém čtvrtletí většinou snížily. U jatečných býků klesly o 3,2 procenta a jatečných jalovic o 3,7 procenta. Ceny jatečných krav sestoupily o 0,5 procenta a jatečných telat o 1,3 procenta. U prasat se ceny meziročně snížily o 9,1 procenta. Jen u jatečných kuřat se ceny producentů meziročně zvýšily o 5,5 procenta.
Obavy má Veleba z vývoje v odvětví prasat. "Pokud se týká prasat, tam je pokles mírný také, tam to bude pokračovat. Za prvé meziročně klesla cena o devět procent, za druhé dostane to další úder, neboť ceny krmného obilí stouply o více než 30 procent," uvedl. Jakmile se proto v srpnu a září začne krmit obilím z této sklizně, výrazným způsobem podle něj narostou ceny krmných směsí. "Mám strach, co to s tím odvětvím prasat udělá, myslím si, že to odvětví je ohrožené," míní.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down