Tuzemská produkce sterilované zeleniny loni klesla o 16 procent

Tuzemská produkce sterilované zeleniny loni meziročně klesla o 16 procent na 47 854 tun. Nižší byla také výroba zmrazené zeleniny. Konzervárny loni od pěstitelů v Česku a zahraničí nakoupily o čtyři procenta méně zeleniny určené ke zpracování. Vyplývá to ze statistik Ministerstva zemědělství.

Už v roce 2020 produkce sterilované zeleniny klesla o šest procent. Konzervárny se totiž kvůli dlouhodobě uzavřeným provozovnám veřejného stravování potýkaly s poklesem odbytu sterilované zeleniny. Naopak se předloni zvýšil prodej zmrazené zeleniny, která nachází uplatnění zejména v domácí kuchyni.

Bezmála polovina loňské produkce sterilované zeleniny v Česku připadla na okurky nakladačky, přestože se jejich výroba meziročně snížila o 16 procent na 23 045 tun. Výroba sterilovaných směsí a salátů byla meziročně nižší o dvě procenta a činila 12 549 tun.

Výroba kysaného zelí v Česku v roce 2021 meziročně klesla o 19 procent na 10 635 tun. Produkce kečupu se v porovnání s rokem 2020 snížila o více než polovinu na 5071 tun, naopak výroba rajčatového protlaku vzrostla o 14 procent na 4311 tun. Zpracovatelé v roce 2021 nakoupili 86 522 tun zeleniny, o čtyři procenta méně než v roce 2020. Nákup čerstvé zeleniny pro výrobu zeleninových výrobků z ČR klesl o pětinu, nákup ze zahraničí naopak vzrostl o 17 procent.

Největší podíl v nákupu čerstvé zeleniny pro zpracování z tuzemska mělo v roce 2021 zelí bílé (32 procent). Největší podíl v nákupu čerstvé zeleniny ze zahraničí připadl na okurky nakládačky (37 procent), přičemž jejich dovoz se meziročně zvýšil téměř o 50 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down