Tuzemská produkce zeleniny letos mírně vzroste, ceny asi neklesnou

Produkce zeleniny v České republice by se po loňském propadu měla letos zvýšit o několik procent. Ceny zeleniny na pultech obchodů, které kvůli loňské špatné úrodě v ČR i celé Evropě prudce vzrostly a stále jsou poměrně vysoké, ale v příštích měsících zřejmě výrazněji neklesnou. Při zahájení podzimní etapy výstavy Flora Olomouc řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Sklizeň konzumní zeleniny loni v Česku podle údajů Českého statistického úřadu klesla meziročně o 42 829 tun na 198 863 tun. "Letos nás počasí opět prověřilo. Největší výpadky máme u plodové a košťálové zeleniny. Proti loňskému roku je ale úroda zeleniny o něco lepší," uvedl Hanka. Růst letošní tuzemské produkce zeleniny odhadl na několik procent. "Nárůst očekáváme na úrovni dvou či tří procent. Víc to určitě nebude," podotkl.
Čeští pěstitelé letos podle Hanky založili porosty zeleniny na celkové výměře 11 000 hektarů, což bylo meziročně o necelá tři procenta víc. Chladný květen neprospěl porostům hrášku a časné výsadbě plodové zeleniny. Letní sucho pak poškodilo porosty listové zeleniny. Několik stovek hektarů zeleniny, převážně salátů, květáku, ale i cibule a mrkve, bylo poškozeno nebo zničeno přívalovými dešti a krupobitím. Hanka odhadl, že česká produkce zeleniny letos pokryje jen 32 procent spotřeby ČR. "To znamená, že do Česka bude ročně dovezeno zhruba 700 000 tun zeleniny," upozornil. Cenový vývoj na pultech obchodů v ČR je proto podle Hanky závislý na tom, jaká je úroda zeleniny a její ceny v celé Evropě.
Nebývale suché a teplé počasí už loni v České republice i Evropě výrazně snížilo výnosy zeleniny, což mělo za následek enormní růst jejích cen v obchodech. Například letos v únoru byly ceny zeleniny v Česku meziročně vyšší bezmála o 80 procent.
Zelenina si na pultech obchodů v ČR stále drží vysoké ceny. "Jsou dány nedostatkem zeleniny na trhu hlavně v celé Evropě. ČR kvůli své malé soběstačnosti nemá velký vliv na ceny zeleniny," uvedl Hanka. Podle něj má farmářská cena jen zhruba poloviční podíl na konečné ceně zeleniny v obchodech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down