Tuzemské intenzivní ovocné sady rychle stárnou

Stav ovocných sadů v České republice se loni dále zhoršil. Polovina z 19 tisíc hektarů intenzivních sadů je přestárlých a klesá jejich plodnost. Pokud se nezačne s výraznou výsadbou nových sadů, ztratí naši ovocnáři v Evropě konkurenceschopnost. Na dnešních Ovocnářských dnech v Hradci Králové to uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Jaroslav Muška.

V polovině 90. let činil podíl přestárlých sadů zhruba 34 procent. Příčina současného neutěšeného stavu je ve výrazným útlumu nových výsadeb na začátku 90. let. „Tehdy před transformací zemědělství byla nejasná otázka držby půdy a nikdo nechtěl do sadů coby dlouhodobé investice dávat peníze,“ řekl tajemník Ovocnářské unie Martin Ludvík. Nyní masivnější obnově sadů brání finanční situace ovocnářů, kdy farmářské ceny ovoce kvůli cenovému tlaku řetězců výrazně klesly.
Výsadba jednoho hektaru jabloňového sadu přijde až na půl milionu korun. Vznik nových sadů se snaží podporovat dotacemi stát. Loni na výsadbu 420 hektarů přispěl 59 miliony korun. „Jsme připraveni v této podpoře pokračovat minimálně v dosavadní výši,“ řekl na Ovocnářských dnech ministr zemědělství Jan Mládek. Podle Mušky by byla optimální výsadba 800 hektarů nových sadů ročně. Nejkritičtější situace je u angreštu a bílého rybízu, kde podíl přestárlých výsadeb činí téměř 90 procent, u broskví tento podíl činí 64 procent. Stav začíná být kritický i u hlavního ovocného druhu jabloní, kde přestárlých sadů je 58 procent. Naopak dobrá je situace u třešní, hrušní a slivoní. Při optimální skladbě je třetina sadů v začátku plodnosti, třetina v plné plodnosti a třetina v poklesu plodnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *