Tuzemské pivovary loni zaznamenaly rekordní export a nárůst produkce

Výstav pivovarů v České republice loni podle prvních odhadů opět vzrostl, a to zhruba o 1,5 procenta na 19 milionů hektolitrů. Na nárůstu se podílel zejména export, který překročil tři miliony hektolitrů a dosáhl rekordu. Informoval o tom předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Předloni pivovary vyrobily asi 18,7 milionu hektolitrů piva, v roce 2003 pak o 150.000 méně. „Tuzemská výroba či spotřeba se držela zhruba na 16 milionech hektolitrů, to je kolem těch 160 litrů na hlavu,“ řekl Veselý s tím, že podle něj trend spotřeby piva v ČR bude nadále stagnovat či „velmi pomalu klesat“, možná o půl bodu či procento ročně. Naopak je výrazný trend růstu vývozu piva, který podle něj dva až tři roky po sobě roste tempem zhruba 20 procent z roku na rok a vyšší vývoz se dá očekávat i v budoucnu. „I v budoucnu by celková výroba měla být stejná nebo pomalu růst,“ podotkl Veselý. Podle něj lze i loňský výstav v objemu 19 milionů hektolitrů označit také za velmi dobrý výsledek, neboť je stále jeden z nejvyšších. Veselý uvedl, že vstupem ČR do Evropské unie se zjednodušily podmínky pro vývoz českého piva a loni jich mohli výrobci a importéři využívat již celý rok.
„Zjednodušená procedura přece jen vede k tomu, že se importéři snáze dostanou k českým pivům,“ dodal Veselý. Důležité podle něj je také to, že se vývozem začaly zabývat i mnohé malé pivovary, které tak dříve nečinily; nyní kromě asi tří pivovarů své pivo vyváží všichni výrobci. Na export se také budou soustředit i v budoucnu. „Chtějí růst a jinde možnost růstu není,“ míní předseda svazu. V unii se přes hranice převezlo ročně 23 milionů hektolitrů piva, z toho z ČR pochází tři miliony.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *