18.01.2005 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tuzemským ovocnářům loni výrazně poklesly tržby

Loňský propad cen ovoce připravil české ovocnáře na tržbách zhruba o 180 milionů korun. Snížení příjmů se v příštích letech odrazí v menších investicích do obnovy sadů, ve zhoršení jejich věkové struktury, a tím útlumu produkce. Na dnešních Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Jaroslav Muška.

Celkový objem sklizně v peněžním vyjádření ovocnáři odhadují na 1,25 miliardy korun. Největší propad cen loni postihl višně, a to ze 14 na šest korun za kilogram, a červený rybíz, který se propadl z 22 Kč na šest korun za kilo. Výrazné snížení cen postihlo i meruňky a broskve, jež se loni ani ze všech ploch vůbec nesklidily. Zvýšení cen loni zaznamenaly jen třešně. Loňská sklizeň ovoce z českých sadů loni vzrostla o deset procent na nadprůměrných 202.354 tun. Byla tak nejvyšší od rekordního roku 2000, kdy se sklidilo 229.000 tun.
Za pád cen podle Mušky může neexistence českého zpracovatelského průmyslu, tlak obchodních řetězců na cenu a jen čtyřicetiprocentní organizovanost pěstitelů v odbytových organizacích.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down