03.10.2002 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tvář naší země - krajina domova

Z podnětu prezidenta republiky Václava Havla a pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Petra Pitharta probíhá ve dnech 8. - 11. října již 2. ročník prestižní multioborové konference "Tvář naší země - krajina domova". Společnost pro krajinu a Česká komora architektů ji pořádají za účasti téměř 400 zainteresovaných na Pražském hradě a v kongresovém centru Výzkumného ústavu Silva-Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích.

Maratón diskusí o české krajině mají odstartovat prezident Václav Havel a předseda Senátu Petr Pithart. Úspěch první konference v únoru 2001 dokázal životaschopnost myšlenky historicky prvního fóra nadresortní povahy. Naslouchali si při něm lidé, kteří se často názorově míjejí, ale jejichž profesní působení i životní orientace se cíleně vztahují ke krajině. Naplnilo se tak poslání konference obrátit pozornost k prostředí sídel a volné krajiny, k tomu, co ovlivňuje jejich vzhled a kvalitu, i k tomu, jak zpětně působí na společnost. Jednání bylo příspěvkem k hlubšímu pochopení našeho místa na zemi i ke korekci zájmů, kterými svou krajinu ovlivňujeme.
V té souvislosti ministr životního prostředí Libor Ambrozek, jehož resort je klíčovým spolupořadatelem akce, u příležitosti letošního jednání zdůrazňuje: "Na krajinu se donedávna hledělo jako na prostor, který je nám volně k dispozici. V posledních letech se ale ukazuje, že takový přístup je zhoubný nejenom pro krajinu, ale i pro nás - pro člověka i společnost. Pro příklad není třeba chodit daleko. Jedním z nich je rozšířený zlozvyk stavět průmyslové a nákupní zóny na zelené louce, zatímco nevyužité "brownfields" neboli opuštěné průmyslové plochy dál chátrají. Naopak skvělým příkladem toho, jak se osvědčuje krajina přirozená nebo člověkem citlivě spravovaná, je Litovelské Pomoraví, které rozsáhlými lužními lesy pomohlo při povodních v roce 1997, či Třeboňsko, které zachytilo obrovské objemy vody letošních. Krajina zkrátka není jen prostorem pro naše aktivity. Je základním prostorem našeho pobytu na Zemi, a proto její kvalita a estetičnost přímo souvisejí i s kvalitou našeho života."
"Letos konference klade důraz na budoucnost krajiny, a proto bychom už chtěli mířit k návrhům řešení," zdůrazňuje pojetí fóra jeho odborný garant, předseda organizačního výboru a předseda Společnosti pro krajinu Ivan Dejmal. "Mezi tématickými okruhy (Venkov jako sociální prostor krajiny, Město a krajina, Člověk jako krajinotvorný činitel, Ochrana krajiny, Rehabilitace krajiny) je zařazen i okruh Krajina jako politikum. Uvědomujeme si totiž, že efekt našich snah bude v praxi záviset na rozhodování politiků."

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down