22.04.2014 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tvrdší kontroly budou přínosem

Většina čtenářů našeho týdeníku, kteří reagovali na anketní otázku: Domníváte se, že tvrdší kontroly a pokuty přispějí ke zlepšení kvality potravin na tuzemském trhu?, volila variantu „ano“ a „spíše ano“. Pouze 15 procent jich míní, že „ne“ a „spíše ne“.

Jak uvedl pisatel z Nymburska, který volil možnost „ano“, kvalita potravin je někdy horší. Opatření k jejímu zlepšení jsou tedy správná a oprávněná. Také zemědělec z Kutnohorska se přiklání k odpovědi spíše ano. Podle něj totiž každé zpřísnění kontrol by do budoucna mělo zlepšit kvalitu. Čtenář z Jihlavska, přiklánějící se k možnosti „spíše ne“ uvedl, že pokud lidé budou určité zboží kupovat, tak se bude vyrábět. Soukromě hospodařící rolník z Jičínska také zvolil variantu „ano“ s tím, že roste vliv bank na ekonomiku, protože mají čím dál tím více peněz, které nejsou kryty prací ani službami – dochází tak  z znehodnocování měny, inflaci, krizím. Následuje úpadek morálky a snaha urvat co se dá bez ohledu na zákony. Represe by ale měla začít u bankéřů – lichvářů, akcionářů a ve správních radách.

Také pisatel z Rychnovska volil možnost „ano“. Svoji volbu vyvětlil tím, že nekvalitní potraviny se odrazí na zdraví celé populace obyvatel v naší zemi, následkem toho stoupnou náklady na léčbu postižených. Také další zemědělec ze středních Čech se domnívá, že přísnější kontroly jsou třeba. Důsledkem nich bude více kvalitních potravin, vzhledem k tomu, že obchodníci a výrobci budou mít více obav z postihů. Také čtenářka z Poděbrad by dala přednost ještě vyšším pokutám a častým kontrolám.

Přísnější kontroly chce zavést ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Martin Klanica. Podle něj totiž obchodníci neberou pokutu jako výchovnou záležitost,

Zatímco počet pokut udělených SZPI se loni snížil o 160 na 1570, jejich celková výše narostla téměř na dvojnásobek, což znamená více než 64 milionů korun.

Podle něj pokuta má být prostředek k nápravě, ale někteří obchodníci k tomu tak nepřistupují. Nejvyšší loňskou pokutu, pět milionů korun, dostal subjekt zapletený do metanolové kauzy. Inspekce loni také zakázala uvádět do oběhu zboží v hodnotě přes 32 milionů korun. Maximální výši pokuty určují příslušné právní normy, nicméně podle jeho vyjádření je polštář mezi udělovanými a maximálními možnými pokutami ještě dostatečně velký.

Celková výše pravomocně uložených pokut ve správních řízeních meziročně vzrostla o 29 milionů korun a v roce 2013 tak činila 64 121 500 korun. SZPI zároveň uložila 15 513 opatření typu zákaz.

Stání zemědělská a potravinářská inspekce uskutečnila v minulém roce celkem 35 686 plnohodnotných kontrol, což je o 550 více, než v předchozím roce.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down