10.05.2004 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Twinningový projekt v rostlinolékařské péči

Evropská unie poskytla cca 23 milionů Kč (750 000 eur) z programu Phare na financování twinningového projektu, jehož cílem bylo pomoci českým orgánům harmonizovat činnost fytosanitárních diagnostických laboratoří. Projekt trval jeden rok a Ministerstvo zemědělství ČR při něm spolupracovalo se španělskou rostlinolékařskou službou na zabezpečení technických a regulatorních požadavků Státní rostlinolékařské správy tak, aby naše pracoviště byla schopna v plné šíři zabezpečovat diagnostické rozbory škodlivých organismů v souladu se Směrnicí 2000/29/EC a dalšími evropskými legislativními předpisy v oblasti rostlinolékařské péče a škodlivých organismů.

Tato směrnice je zaměřená na opatření k ochraně proti zavlečení a šíření organismů nebezpečných pro rostliny a rostlinné produkty na území Společenství. Projekt byl zahájen 23. března 2003 a bude dokončen v průběhu května 2004. Partnerem projektu byla mezinárodně uznávaná Rostlinolékařská služba při katalánském Ministerstvu zemědělství, chovu zvířat a rybolovu.
V rámci příprav na členství v EU musela Česká republika provést základní kroky ke sjednocení metod diagnostikování chorob a škůdců rostlin, být připravena na rychlé rozpoznání karanténních škodlivých organismů a jiných organismů potenciálně škodlivých prorostliny a rostlinné produkty, ale také na monitorování tendence výskytu rostlinných chorob a škůdců. Za tyto úkoly je v ČR na národní úrovni zodpovědná Státní rostlinolékařská správa. Povinné laboratorní testy se provádějí jednak za účelem předcházení výskytu a šíření karanténních škodlivých organismů na území České republiky a nyní v rámci členství i na území celého Společenství, jednak za účelem vydávání certifikátů, které umožní volný pohyb rostlin, rostlinných produktů a dalších souvisejících předmětů na vnitřním trhu. Na realizaci projektu se podílela předvstupní poradkyně a další odborníci ze španělské rostlinolékařské služby a jiných členských zemí Unie, kteří zhodnotili současný stav v ČR a předali zkušenosti svým českým kolegům při školeních, seminářích a diskusích zaměřených na virologii, bakteriologii, mykologii, nematologii, entomologii, organizaci laboratorní práce a řízení a regulaci rostlinolékařské péče. Zástupci české Státní rostlinolékařské správy měli rovněž možnost navštívit pracoviště španělské rostlinolékařské služby a seznámit se s praxí v jiném členském státě EU.
Španělská předvstupní poradkyně Teodora Tornos Tornos k projektu uvedla: „Cíle projektu se podařilo naplnit díky ochotě a vůli ke spolupráci a porozumění mezi všemi zúčastněnými stranami.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down