08.12.2006 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Týká se to i krmivářů

Integrované povolení musí mít do 30. října příštího roku nejen zemědělské a potravinářské podniky, jejichž projektovaná kapacita překročí stanovenou hranici, ale také výrobci krmiv.

Subjekty, které toto povolení nebudou mít včas, podle zákona o integrované prevenci a omezování znečištění skončí. Kromě toho se jejich provozovatelé vystavují i nebezpečí vysokých pokut. Podle Lucie Svobodové z ministerstva zemědělství se u výrobců krmiv jedná o podniky s denní kapacitou převyšující 300 tun výrobků z čistě rostlinných surovin a 75 tun směsných výrobků (s obsahem více než jedno procento živočišných surovin). Jde o projektovanou kapacitu, kterou udává nejužší místo výroby, tedy zařízení s nejmenším výkonem. Krmivářských podniků je u nás podle odhadu kolem sedmdesáti. Jen třináct z nich však zatím něco pro získání integrovaného povolení podniklo. Tři z těchto deseti subjektů již prošly celým procesem, dvě žádosti jsou v běhu od letošního léta. Kampaň pracovníků ministerstva zemědělství přinesla ovoce v podobě pěti dalších žádostí podaných v rozmezí několika dní. Další tři podniky již žádosti dokončují. V ideálním případě, pokud podnik žádost správně vyplní a situace nebude složitá, může od podání žádosti k vydání povolení uplynout 90 dní. Při zapojení odborně způsobilé osoby to může být až 142 dní. Jak Svobodová upozornila, je to ovšem za předpokladu, že žádost bude správně vypracovaná a vyplněná a bude mít všechny předepsané přílohy, takže nebude třeba řízení přerušovat kvůli doplnění. Praxe však může být jiná. Pro jeden z podniků se doba od podání žádosti k obdržení konečného rozhodnutí o integrovaném povolení protáhla téměř na 32 měsíců. Mimo přerušení projednávání žádosti může proces prodloužit i odvolání některého účastníka řízení. Kromě samotného podniku se mohou odvolat různá občanská sdružení nebo nevládní organizace, které se řízení účastní. Svobodová doporučuje, aby se podnikatelé, kterých se uvedený zákon týká, urychleně obrátili na příslušné krajské úřady a poradili se s pracovníky, kteří mají vydávání integrovaného povolení na starosti. Vyplatí se, pokud žádost s nimi předjednají, stejně jako spolupráce, komunikace a vstřícnost při celém procesu. Při vypracování žádosti je zejména důležité věnovat náležitou pozornost kapitole pět zabývající se popisem zařízení. "Nepopisují se budovy, ale technologie a příslušné zařízení je nutné správně vymezit. Pokud je v jednom závodě více kategorií zařízení, je nutné se věnovat všem," upozornila Svobodová. Problémy podle ní činí také kapitola osm a deset věnovaná emisím a odpadům. Je nutné připojit všechny požadované přílohy a zkontrolovat dokumentaci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down