Tým vyvinul kombinované čidlo, které pomůže s péčí o rostliny na dálku

Vinaři, sadaři a další, velcí i malí, pěstitelé budou moci využít nový přístroj pro pomoc s péčí o rostliny i prevenci jejich chorob. Brněnští výzkumníci připravili prototyp, který skrze nově vyvinutá čidla propojená do nízkopříkonové bezdrátové sítě (LPWAN), kontroluje teplotu a vlhkost vzduchu a srážky v dané lokalitě. Pěstitelé, kteří stav průběžně zkontrolují on-line, naplánují třeba potřebné zavlažování či jiná opatření k ochraně plodin. Sdělila to mluvčí Technologické agentury ČR (TA ČR) Veronika Dostálová. TA ČR podpořila výzkum více než osmi miliony korun z programu EPSILON.

Podle agentury výsledkem výzkumu je jak prototyp kombinovaného čidla, tak i síť pro propojení jednotlivých variant čidel do jednoho komunikačního uzlu. Původně chtěli odborníci připravit čidlo pro velké vinice s tím, že sběr dat bude z více čidel, načež se data přes jeden koncentrátor přenesou sítí LPWAN na servery T-Mobile. Podle Radovana Přikryla z firmy Beta Control se však o projekt zajímalo i mnoho malých vinařů. Výzkumníci tedy přidali variantu sdruženého čidla, které předává data přes síť LPWAN Sigfox na servery k vyhodnocení. Toto řešení nakonec převážilo. Systém monitorování a sběru dat lze navázat i na systémy firem zaměřených na využití metod umělé inteligence pro analýzu dat v zemědělství a lesnictví. Tým připravil tři základní varianty čidel. První je pro měření srážek, teploty a vlhkosti vzduchu - v podstatě jednoduchá meteostanice pro vinice či sady do velikosti 10 hektarů. Druhou variantou je čidlo pro měření srážek, které provádí jejich aktuální analýzu v lokalitě. Cílí na pozemky od 100 do 300 hektarů. Poslední je pak snímač teploty a vlhkosti. Podle TA ČR je určen pro měření v prostředí, kde mohou nastat podmínky pro vznik plísní. Čidlo se dá použít buď samostatně, u plochy do deseti hektarů, nebo prostřednictvím bezdrátově propojené sítě čidel s jedním kontaktním bodem, která pojme plochu do 100 hektarů. Čidla odesílají data v půlhodinových intervalech, napájí je baterie typu D se zhruba pětiletou výdrží. Podle TA ČR všechna čidla přenášejí svoje data na vizualizační portál u T-Mobile, kde každý uživatel vidí jak aktuální stav teploty, relativní vlhkosti a srážek, tak jejich historii.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down