13.02.2007 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U ekologických paliv zřejmě nebude možné určit podíl biosložky

Při zavádění ekologických paliv vláda zřejmě zvolí variantu, která neumožňuje plně kontrolovat podíl biolihu v benzinu. Informovaly o tom Hospodářské noviny s tím, že ve stojanech na pumpách tak pravděpodobně bude příměs biopaliv libovolná, omezená horní hranicí pěti procent.

Původně vláda počítala s tím, že od července budou v každém litru benzinu přesně dvě procenta biosložky. To však odmítl Brusel, neboť stát prý nesmí striktně nařizovat podnikatelům, jak mají paliva míchat. Distributoři si splní svou "dvouprocentní povinnost" tím, že tento objem biosložky musí vykázat za určité období, třeba měsíc. Někdy tedy dodají benzin zcela čistý, jindy s různým podílem biolihu, píšou HN. "Právě tohle je veliký problém, který mi připomíná kauzu topných olejů. Nebude možné fyzicky zkontrolovat, jestli biopaliva skončila skutečně v nádržích aut, nebo podvodníci jejich dodávku vykázali jen na papíře," varoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.
Biolíh, vyrobený pro použití v benzinu z obilí nebo cukrovky, se dá totiž podle listu snadno upravit na líh pitný. "Pokud za něj mafiáni nezaplatí spotřební daň, získají na litru 230 korun," upozornil Pavel Švarc, šéf firmy Čepro. Ta bude spolu s rafineriemi biosložku do nafty a benzinu míchat. Švarc ale zároveň ujistil, že v takto velkých firmách se s lihem žádné podvody dít nemohou.
K velké obezřetnosti vybídl i ministr zemědělství Petr Gandalovič. "Mám obavy, případ topných olejů máme všichni v paměti," uvedl. I šéf zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík míní, že plošné zavedení biopaliv s přesně určeným podílem ekologických složek je lepší. Jinak však soudí, že obavy ze zneužití navržené varianty nejsou podložené.
"Požádal jsem kolegy, aby už biopaliva ke kauze topných olejů nepřirovnávali. Chceme se snad sami stavět do pozice profesionálních podvodníků, kteří neumějí systém zavést bez postranních úmyslů? Vždyť ostatní země, ať Švédsko nebo Německo, to dokážou," uvedl Bursík.
Kvalitu paliva budou hlídat kontroloři v akreditovaných zkušebnách. "Na odhalování možných daňových úniků budeme spolupracovat s celní správou," řekl generální ředitel České obchodní inspekce Jiří Pěkný.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down