12.03.2004 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U Hustopečí zřejmě postaví továrnu na biolíh

Na osmihektarovém pozemku poblíž Hustopečí je ve fázi územního rozhodnutí výstavba nové továrny na zpracování až 500 tun pšenice denně. Náklady na výstavbu odhaduje předkladatel projektu na 1,5 miliardy Kč. Řekl to starosta Hustopečí Jiří Teplý.

Přímá zaměstnanost nebude podle něj tak vysoká, zemědělcům v regionu však velmi pomůže celoroční uplatnění jejich výroby. Mimo to získají šanci i dopravní firmy pro dodávky suroviny a odvozy hotového výrobku. "Změnili jsme v co nejkratší době územní plán, aby se vůbec dalo stavět," připomněl starosta s tím, že nyní se čeká na stavební řízení. Za výhodu pak označil výhradní vlastnictví příslušných pozemků městem. Ve fázi posouzení stavby na životní prostředí je rovněž další plánovaná stavba ve Skalici nad Svitavou. "Pokud se dostaneme ke stavebnímu povolení, závod do deseti měsíců stojí," uvedl Petr Macků z brněnské firmy GPM Engineering. Postěžoval si ale, že dosud chybí konkrétní informace o dotacích na plodiny pro výrobu lihu. "Smlouvy na výkup tisíců tun obilí jsou připraveny, nejsou ale další údaje z ministerstva," doplnil Macků. Budoucí lihovar by měl zpočátku zpracovávat asi 450 tun obilí denně.
O výrobu bioetanolu do pohonných hmot se vČeské republice uchází asi dvacítka firem, vybráno bude pět až šest lokalit. Celková roční produkce by měla dosáhnout odhadem 350.000 krychlových metrů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down