U Králík na Pardubicku by měl vzniknout velký lihovar

V Červeném Potoku, místní části Králík, chce pardubická firma Qetex postavit nový lihovar. Zpracovávat by měl kukuřici, výpalky by se využily v bioplynové stanici s jednotkou na výrobu tepla a elektřiny. Česká tisková kancelář to zjistila z oznámení o posuzování vlivu záměru na životní prostředí (EIA).

Závod by měl denně vyprodukovat 25 000 litrů lihu. Roční produkce má dosáhnout 87 600 litrů čistého etanolu a 9 548 000 litrů denaturovaného lihu. Z odpadů výroby by se také vyrobilo 6307 tun zemědělského hnojiva. Roční spotřeba kukuřice se odhaduje na 23 389 tun.
Kogenerační jednotka spalující bioplyn má plánovaný instalovaný tepelný výkon 567 kilowattů (kW) a elektrický výkon 550 kW. Plyn bude také možné spalovat v kotli s tepelným výkonem 2279 kW.
Lihovar má být postaven v areálu současného dřevozpracujícího podniku. Pro zásobování by bylo možné využít i blízkou železniční trať. Výstavbu investor předpokládá v letech 2015 až 2020, práci by v lihovaru našlo 21 lidí, z toho 16 osob ve výrobě a pět v administrativě.
Z velkých průmyslových lihovarů funguje v Pardubickém kraji pouze lihovar v Chrudimi. Patří cukrovarnické a lihovarnické společnosti Tereos TTD. Lihovar Hobé v Pardubicích ukončil provoz v roce 2002.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *