11.11.2016 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U Milovic roste hořec křížatý, který patří mezi ohrožené rostliny

Do okolí Milovic se začal vracet téměř vymizelý, silně ohrožený hořec křížatý. Jde o rostlinu s modrými květy a listy vytvářejícími při pohledu shora tvar kříže. Zachraňovat se ho daří díky přítomnosti divokých koní a dalších kopytníků. V tiskové zprávě to uvedla společnost Česká krajina.

"Odhodlali jsme se k patrně nejrozsáhlejšímu mapování hořců v české historii. Výsledky nám vyrazily dech. Zatím jsme zmapovali necelou polovinu pastviny u Milovic. Ačkoliv dosud nejsou zmapovány části pastviny, kde je hořců podle loňských údajů nejvíce, napočítali jsme celkem 226 kvetoucích trsů," řekl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, které s organizací Česká krajina spolupracuje. Na více než polovině trsů byla podle něj nakladena vajíčka modráska hořcového Rebelova, kriticky ohroženého druhu motýla, který v České republice přežívá pouze na několika posledních místech.

Podle Jirků přinese zmapování zbývající plochy pastvin, plánované na příští rok, zhruba srovnatelné počty. Podobný průzkum se má opakovat za pět let. "V rámci mapování jsme zjistili, že hořců je na pastvině výrazně více, než předpokládali největší optimisté mezi námi. Na řadě míst jsme navíc zaznamenali přítomnost mladých rostlinek," řekl Jirků.

Bývalý vojenský prostor v Milovicích začal po opuštění zarůstat agresivními travinami a náletovými dřevinami. Po návratu velkých kopytníků - divokých koní, praturů a zubrů se zanedbaná plocha začala přeměňovat na biologicky velmi cennou lokalitu. Hořcům se v krajině začalo dařit právě díky odstranění husté vysoké trávy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down