U mléka více ocení kvalitu

Mléko bylo v uplynulém roce komoditou, která držela ekonomiku zemědělských podniků. Pro mlékaře to však nebyl jednoduchý rok. S čím oba partneři vstupují do toho letošního?

Na přelomu roku pokračovala jednání o nákupních cenách mléka. „Děláme vše pro to, abychom cenu udrželi. Ne všechny mlékárny tlačí na její snížení pod osm korun za litr. Zemědělci se podle toho musí zařídit,“ uvedl předseda celostátního odbytového družstva Mlecoop Pavel Sáňka.
„Jestliže je nastartovaná reforma společné zemědělské politiky Evropské unie, která předpokládá pokles farmářských cen, mluví se o 7,43 koruny za litr v roce 2007, pak je nutné se na tento vývoj připravit a přizpůsobit se mu,“ říká předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Do léta čeští zemědělci dostávali za mléko jednu z nejlepších cen v Evropě, v srpnu nastal podle Němce určitý obrat a významné západoevropské mlékárenské společnosti začaly za surovinu platit více, zatímco u nás se cenová úroveň spíše držela. V listopadu stejně jako v předchozích dvou měsících činila podle statistiky svazu 8,19 koruny za litr. Vloni v dubnu byla 8,36 koruny za litr ve třídě Q, což podle Státního zemědělského intervenčního fondu představovalo meziroční růst o šest procent, a cena tak dosáhla maxima za posledních nejméně jedenáct let. Statistika fondu také uvádí rozdíly v jednotlivých krajích. Kupříkladu v říjnu se farmářské ceny pohybovaly v rozmezí od 7,25 do 8,91 koruny za litr, přičemž nejvyšší cena byla zaplacena v Královéhradeckém kraji, na čemž se projevily prodeje německé firmě Müller, nejnižší pak v Jihočeském kraji. Nejmenší průměrná cena byla v říjnu v Moravskoslezském kraji – 7,90 koruny, naopak nejvyšší v Královéhradeckém kraji – 8,38 koruny.
Nákupní ceny začínají více rozlišovat mléko kvalitní a méně kvalitní. „Obsah bílkovin a tuku bude mít větší vliv na výslednou cenu než doposud. Je tu snaha přizpůsobit se tomu, jak se oceňuje surovina v sousedním Německu a Rakousku,“ konstatoval předseda mlékárenského svazu. Nedá se tedy podle něho obecně mluvit o tom, zda farmářská cena klesne či neklesne pod osm korun za litr. „Při vysokém obsahu složek tuto hranici výrazně převýší, ale samozřejmě budou i případy opačné,“ dodal. Zájmem mlékařů je podle Němce nakupovat mléko od českých producentů za cenu, která by umožnila konkurenceschopnost jejich výrobků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *