02.08.2021 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U Pavlínova na Žďársku farmáři soutěžili v ovládání ovcí pomocí psa

U Pavlínova na Žďársku se v neděli farmáři utkali o titul mistra republiky v ovládání ovcí pomocí ovčáckého psa. Psovodi, jimž se v tomto případě říká handleři, předvedli při práci 13 špičkových psů. Nejlépe si vedl Jakub Jaša, který závody zároveň organizoval. Se svými dvěma psy obsadil první dvě místa. Nedělní program na louce u Pavlínova je určený třem desítkám mladších psů s méně zkušenými psovody.

Mezi účastníky v nejvyšší kategorii podle Jaši převažují farmáři. "Ale najdou se i takoví, kteří tomu koníčku podlehli a mají doma třeba jen deset ovcí kvůli tréninku a jenom se zabývají závoděním," řekl. Mladý farmář z Pavlínova na dnešní závody poskytl své ovce plemene maďarská racka se šroubovitě kroucenými rohy.

Závody jsou jen pro border kolie. Na každého psa připadlo pět odpočatých ovcí. Nejdřív je pes musel přihnat z místa vzdáleného přes 300 metrů. Povely na dálku dostával od svého pána píšťalkou. Rozhodčí Finn Petersen z Dánska hodnotil například to, jak pes provedl ovce brankami nebo jak pracoval při jejich dělení a zahánění do ohrady na pastvině. "Aby to bylo fér pro všechny účastníky, tak je nepsané pravidlo, že se vybírá rozhodčí ze zahraničí," uvedl Jaša.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down