17.10.2002 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U vína vítězí kvalita a tradice

Touha po kvalitě a návrat k místním vinným odrůdám – to jsou hlavní příznaky nových preferencí spotřebitelů vína. Potvrzují to výrobci vína. „I z čísel prodeje vidíme, že lidé jsou stále náročnější na kvalitu a jejich volba při nákupech častěji padá na kvalitnější vína. A celoevropským trendem je, že tuto kvalitu hledají více než dřív u místních značek. Kouzlo exotiky jihoamerických vín slábne“, říká Jiří Toman, obchodní ředitel jednoho z největších moravských výrobců vína společnosti VINIUM.

Vrací se doba tradičních evropských producentů: regionální evropské odrůdy jako Merlot, Cabernet Savignon, Ryzlink, Chardonnay vytlačují značky mezinárodně známé. Platí to i o značkách rozšířených v Čechách a na Moravě: „Mezi oblíbené značky našich spotřebitelů patří Müller Thurgau, Frankovka, Rulandské bílé a šedé. Poslední dobou zaznamenáváme růst spotřeby u špičkových vín těchto odrůd. Jde o vybrané ročníky řady Ecxlusive“ potvrzuje Toman.
Nová éra, která ovšem není ničím jiným než návratem ke kořenům, přichází i ve výrobních postupech. Například silné barikování vína – zrání a vyluhování vína ve speciálních dubových sudech ovlivňujících jeho chuť i aróma - bylo ještě nedávno obrovskou módou. Teď ustupuje tradičním způsobům přípravy a skladování, které dávají více vyniknout přirozeným vlastnostem vína. „Mírné barikování používáme jako moderní prvek v technologii výroby, ale vždy klademe důraz na přírodní buket a chuť vína. Vždycky jsme se spíše přikláněli k tomu dělat co nejlepší víno ve stopách místní tradice velkopavlovické oblasti“, říká výrobní ředitel společnosti VINIUM Jan Dostálek.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down