U zvířat hrozí nebezpečí přehřátí

Omezit cestování s domácími zvířaty pouze na nezbytně nutné případy. Dát jim před cestou dostatečně napít a zařazovat časté přestávky, aby se mohla proběhnout. Takové jsou hlavní rady, jak se v nastupující vlně veder chovat k domácím zvířatům. Nebezpečí přehřátí hrozí zvláště u menších mazlíků, varovala viceprezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Radka Vaňousová. Chovatelé by se podle ní ale neměli orientovat podle senzorických vlastností čumáku.

"Přehřátí se podle toho, jestli má vlhký nebo suchý čumák, poznat nedá," uvedla Vaňousouvá. Zároveň připomněla, že psi mají minimální počet potních žláz a ochlazují se proto dechem. Psi by se neměli nechávat samotní v autech, i když si jde jejich "páníček" jenom něco zařídit. "Teplota v autě, které je vystaveno přímému slunci, může být i 70°C. Takové teplo způsobí rychlou dehydrataci a v důsledku toho může pes i zemřít," podotýká veterinářka Lucia Repová. Majitelé by podle Státní veterinární správy neměli také nechávat koukat psy za jízdy z otevřeného okna. "Nesvědčí to totiž psím očím," vysvětlil mluvčí správy Petr Pejchal. Pokud zvíře začne extrémně dýchat, bude mít vyplazený jazyk, nebude ho nic zajímat, případně se ani nepostaví na nohy, či bude "hadrové", jsou to příznaky, se kterými by měl majitel akutně zamířit k veterináři. Chovatelé by měli dávat zvířatům do misek dostatečné množství vody, měla by mít ale pokojovou teplotu okolo 20 stupňů Celsia. "Často dochází k tomu, že pokud dostane ledovou vodu, neřku-li s kostkami ledu, může onemocnět chorobou podobného typu, jako je angína u lidí," varuje Vaňousová. Majitelé mohou zvířata ochlazovat postřikem vody nebo je mohou nechat vykoupat. Některá plemena psů, například bernský salašnický pes, se podle ní budou snažit zůstat co nejvíce ve studených místnostech, jako jsou sklepy a sklepení, ven budou vycházet jenom ráno a večer, přes den se budou chladit například na studených dlaždičkách.  Ordinace podle komory zatím zvýšený počet zvířat kvůli horkům nezaznamenaly.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down