19.08.2008 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ubývá orné půdy

Zemědělce trápí úbytek orné půdy. Za poslední roky se projevil ve všech krajích v České republice. Na bývalých polích vyrostla satelitní městečka, obchodní centra či nové továrny. Od roku 2004 se ale také ve všech regionech s výjimkou severní Moravy a Vysočiny zvýšil podíl lesní plochy.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby boom záborů zemědělské půdy začal po roce 2000. Jen za šest let ČR přišla o plných 24 tisíc hektarů orné půdy. Za posledních sto let pak ubylo již 826 tisíc hektarů zemědělské půdy. „Na obyvatele nyní máme jen 0,3 hektaru zemědělské půdy, takže to není nijak mnoho,“ podotkl Veleba minulý týden v diskusním pořadu Českého rozhlasu. Předseda Regionální agrární komory Ostravsko František Mariánek uvedl, že za deset až 15 let nám bude každý metr zastavěné zemědělské půdy chybět.
Úbytek orné půdy považují zemědělci za vážný problém, proto AK připravuje kampaň, která by měla vyústit v návrh zákona, omezujícího zábory zemědělské půdy. Veleba poznamenal, že se často staví právě na té nejkvalitnější půdě. Tomu je například v případě kolínské automobilky, která zabrala 360 hektarů v úrodném Polabí. Přitom ji podle něj stačilo posunout o kilometr až dva a už by se stavělo na horší bonitě. „Ale to už je pryč, půda je neobnovitelný zdroj,“ posteskl si Veleba. Ve středních Čechách zemědělská půda kvůli zástavbě vůbec prudce ubývá. „Před čtyřmi lety bylo v kraji 668 196 hektarů zemědělské půdy, z toho bylo 556.080 hektarů půdy orné. Nyní je to v obou ukazatelích asi o 3000 hektarů méně,“ sdělila ředitelka Regionální agrární komory Středočeského kraje Dagmar Mocová. Na severu Moravy za poslední čtyři roky z regionu nenávratně zmizelo téměř osm tisíc hektarů. Důvodem je jednoznačně rozmach průmyslu, například areál nošovické automobilky Hyundai. Na Karlovarsku z během posledních čtyř let ukrojili kolem 1500 hektarů. Přestože se to někomu může zdát nevýznamné, podle zemědělců jde o velmi nebezpečný jev. Pokud by tento trend měl pokračovat i nadále, mohou se za několik let dostat do vážných problémů. Podle agronoma Agrokombinátu Dolní Žandov Jana Břízy je na čase, aby se tímto stavem začal někdo zabývat. „Různí vlastníci půdy, kteří na ní nehospodaří, se jí snaží zbavit. A obvykle se pak na ní staví,“ uvedl. Veleba připomněl, že důvodem je i nabourání vlastnických vztahů k půdě v době socialistického režimu. „Těch zemitých vlastníků půdy, kteří tu půdu neprodají, těch je bohužel strašně málo,“ uvedl. Podle některých odborníků by nové stavby neměly vznikat jen na zelené louce, větší podporu by měly mít takzvané brownfields.
Zastupitel města Úvaly, které se rozkládá nedaleko Prahy, a předseda finanční komise Svazu měst a obcí Ivan Černý v rozhlasové diskusi připustil, že obce se nebrání tomu, aby dosáhly většího územního rozvoje a přílivu nových obyvatel i podnikatelů. Zastupitelé obcí často podléhají i tlaku developerů, kteří jim za půdu nabízejí i bonusy, jako například pomoc s infrastrukturou, či s dobudováním kanalizace a podobně. Černý však upozornil, že zastupitelsko obce nemůže však odsouhlasit změnu územního plánu bez schválení krajským úřadem. Povolení stavět na nejkvalitnější orné půdě by se však mělo udělovat jen výjimečně, doplnil.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down