Učená společnost kritizuje Senát kvůli zákonu o národních parcích

Vědce z Učené společnosti ČR znepokojuje stanovisko senátorů k novele zákona o ochraně přírody, která má měnit pravidla pro tuzemské národní parky. Pozměňovací senátní návrhy podle nich ignorují moderní pohled na ochranu přírody a vědecky prokázanou úspěšnou obnovu přírody v národních parcích. Uvedli to v dokumentu zveřejněném na webu Učené společnosti. Senát chce například povýšit práva obcí v národních parcích nebo umožnit na území parku v případě potřeby regulovat počet jakékoli přemnožené zvěře.

"Naopak (návrhy Senátu) vrací situaci před rok 1989 a de facto likvidují připravenou novelu představující úspěšný a pečlivě vyjednaný kompromis mezi minimalizací zásahů do přírody na zlomku našeho území a zájmy místních samospráv," píše se ve stanovisku. Učenci proto apelují na poslance, aby novelu schválili v původním znění. Pod stanoviskem Učené společnosti je podepsáno na 70 předních vědců, převážně profesorů z tuzemských univerzit a ústavů Akademie věd, mimo jiné rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, historik František Šmahel, chemička Jana Roithová, onkolog Pavel Klener, fyzik Tomáš Jungwirth, předseda Akademie věd Jiří Drahoš nebo předseda Učené společnosti Zdeněk Havlas. Novelu zákona původně navrhlo Ministerstvo životního prostředí. Začátkem loňského prosince novelu schválila sněmovna. Senát o novele jednal v polovině ledna. Z jeho verze zmizel odstavec o dlouhodobém cíli národních parků, kterým je ochrana přírody. Naopak nad rámec předlohy zdůrazňuje, že účelem národních parků je také zajištění udržitelného rozvoje obcí na jeho území.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down