21.02.2005 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Uchazeče o kvóty na biolíh drží ministerstvo v tajnosti

Z patnácti zájemců o získání kvóty na dodávky bioetanolu pro palivové účely vyřadila výběrová komise tři přihlášky pro formální nedostatky. Z dvanácti uchazečů tedy v prvním kole vybere nejméně čtyři a nejvýše osm, kteří postoupí do druhého kola. Jména přihlášených ani postupujících však nechce ministerstvo životního prostředí, které je zadavatelem veřejné soutěže, zveřejnit.

„Až do vyhlášení výsledků prvního kola jsme vázáni mlčenlivostí,“ sdělil předseda výběrové komise Petr Hasník. Uchazeči, kteří se dostanou na užší seznam, budou vyzváni k účasti ve druhém kole 1. března. „Toto datum je předběžné. Bylo by ale ideální, kdyby se proces nezdržoval,“ poznamenal Hasník. Na čem jsou, by se zájemci o státní zakázku na výrobu bioetanolu měli podle něho dozvědět během května. Nejvýše pět vybraných výrobců se podělí o celkovou roční kvótu dva miliony hektolitrů biolihu.
Vláda ovšem minulý týden odložila projednání novel zákona o lihu a o spotřebních daních, jejichž úprava má vytvořit právní rámec pro tuzemskou produkci bioetanolu a jeho využití v pohonných hmotách. Návrh počítá s vratkou spotřební daně na množství biolihu daného kvótou. Některá ministerstva i antimonopolní úřad ale namítají, že omezit vratku pro líh vyrobený z plodin vypěstovaných na území ČR je v rozporu s komunitárním právem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down