22.07.2005 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Účinnost vakcinace proti vzteklině prověřují už dvě české laboratoře

Výši protilátek proti vzteklině a jejich rozlišení, jestli jsou původu infekčního nebo postvakcinačního u psů, koček či fretek, provádí také Státní veterinární ústav Praha. Je to v pořadí už druhá laboratoř v České republice na testování účinnosti vakcinace proti vzteklině. První je ve Státním veterinárním ústavu v Liberci, uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Dne 19. července zasedal v Bruselu Stálý výbor pro potraviny a zdraví zvířat, aby projednal návrh Rozhodnutí Evropské komise, které bude novelizovat seznam laboratoří, které mohou provádět ověření vakcinace proti vzteklině, upozornil Duben. Podmínkou pro uvedení na tomto seznamu je úspěšně absolvovat náročný a delší dobu trvající test, který organizuje Referenční laboratoř ES francouzské Agentury pro ochranu veřejného zdraví v Nancy. Poté, co prošla tímto testem Národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu v Liberci a je již v seznamu EU schválených laboratoří uvedena, je naší druhou laboratoří odborné pracoviště ve Státním veterinárním ústavu Praha.
Pro ty, kteří se svými čtyřnohými kamarády cestují do zemí, které toto vyšetření na ověření účinnosti vakcinace (stanovení požadovaného titru protilátek) proti vzteklině požadují, to znamená, že mohou využít obou našich laboratoří.
Duben sdělil, že v nejbližší době, asi do čtyř týdnů, vyjde rozhodnutí o schválení laboratoře v Praze v Úředním věstníku jako dodatek k rozhodnutí 2004/233/EC a bude uvedeno i na webových stránkách EU.
Z členských zemí požadují potvrzení z EU uznané laboratoře o účinnosti vakcinace proti vzteklině Velká Británie, Severní Irsko, Malta a Švédsko. Do Británie, Irska a na Maltu je třeba toto vyšetření mít šest měsíců předem. Švédsko požaduje vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedené minimálně 120 dní a maximálně 365 dní po očkování proti vzteklině, zdůraznil mluvčí SVS ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down