Údaje o objemu alkoholu na lahvovém pivu by měly být povinné

Pivovary čekají na finální znění ministerské vyhlášky, která by mohla pro jedenáctistupňová a dvanáctistupňová piva zavést označení plné pivo. Nyní jsou tato piva označovaná jako ležáky, což je podle pivovarníků špatně. Podle předsedy Sdružení přátel piva Tomáš Erlicha bude nakonec údaj o objemu alkoholu na každém lahvovém pivu povinný, nikoliv dobrovolný. Ministerstvo zemědělství ve vyhlášce navrhlo, aby se objem alkoholu psal povinně pouze u nízkoalkoholických piv. Nové značení by se mohlo zavést od července.

Dohoda podle Ehrlicha vypadá tak, že to nebude dobrovolné, ale povinné. Dobrovolnost se bude týkat stupňovitosti, nikoliv procent alkoholu. Podle něj zájem o pivo mezi českou společností roste, lidé nové značení časem přijmou.

V dosavadním návrhu označení ležáků zůstává, na ministerstvu zemědělství se nyní bude o přejmenování ležáků diskutovat, řekl dříve mluvčí resortu Hynek Jordán. Ponechání výrazu ležák jako samostatné skupiny piva bude s ohledem na počet přijatých připomínek předmětem další odborné diskuse, uvedl Jordán.

Změnu si přejí například minipivovary. Dosavadní značení je svazovalo, podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně se v současnosti značí za ležák i svrchně kvašená piva či piva pšeničná. Poslední (ministerská) verze (vyhlášky) vrátila zpátky ležák, s čímž nesouhlasí. Když tam bude plné pivo, tak s tím souhlasí, řekl dříve svazový prezident.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *