Údaje o příjemcích agrárních dotací lze zjistit na webových stránkách SZIF

Na internetové stránce, kterou zřídil Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), může každý zjistit, komu stát vyplácí zemědělské dotace. V loňském roce celkem vyplatil třiocet miliard korun. Stránka SZIF obsahuje nyní i údaje o dotacích z Bruselu, doposud byly k dispozici údaje jen o českých dotacích.

Podle Hospodářských novin však některé údaje na stránce scházejí. Například u příjemců dotací z řad fyzických osob je uvedeno jen jméno, příjmení a částka. Identifikovat blíže tyto osoby je tedy obtížné. Mluvčí SZIF Jitka Sluková k tomu sdělila, že zákon nedovoluje uvádět další data o příjemcích.
Ze seznamu příjemců – firem lze podle deníku vyčíst, že stát dal loni dotace 37 milionů korun státnímu podniku Vojenské lesy a statky. V Hospodářských novinách se uvádí, že aktivní jsou také firmy, v nichž figurují agrární politici či význační profesní činovníci. Například bývalý ministr zemědělství Jan Fencl dostal pro svůj Slovácký statek 1,7 milionu korun. Firma Natur HB, v níž ještě loni působil exministr Petr Zgarba, dostala nejméně 700 tisíc korun. Firmy, v nichž působí bývalý prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček, získaly téměř 13 milionů korun, uvedly HN.
Jak dále napsal deník, nejvíce peněz, celkem 54 milionů korun, dostala firma Agro-Měřín. Tuto firmu řídí Gabriel Večeřa, který loni také získal v pozemkové aféře z Pozemkového fondu lukrativní parcely v miliardové hodnotě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *