Úhrady za Naturu 2000 stále nejasné

Na 80 milionů korun odhaduje Petr Roth z ministerstva životního prostředí celkové náhrady za omezení hospodaření a dodatečné náklady na péči o území Natura 2000. Ani tuto částku však podle Rotha nemůže MŽP garantovat. Doposud také chybí vyhláška, podle níž by měli majitelé pozemků peníze dostávat. Majitelům lesů vadí, že ochranu přírody nesou na svých bedrech.

Situaci komplikuje i to, že smlouvy o péči o území Natury 2000 v některých místech uzavírá s majiteli pozemků místní chráněná krajinná oblast. Ta jim však jako rozpočtová organizace MŽP nemůže vyplácet žádné peníze.
Majitelé upozorňují na skutečnost, že cena dříví stále klesá a mnohé ze soukromých i obecních lesnických firem již stojí na pokraji červených čísel. Přesto by se měli zavázat ke spolupráci, která není ze strany státu finnačně zajištěna. Neexistuje ani jasný návod, jak pečovat o daný typ lokality. V některých místech by péče vhodná pro Naturu mohla být v rozporu s požadavky hospodaření v místní chráněné krajinné oblasti.
Roth se pozastavil nad tím, že do konce března, kdy se mohly přijímat žádosti o náhradu újmy vlastníkům pozemků za loňský rok, přišlo jen 32 podání. Pokud jde o Naturu 2000, bylyvšak zatím jen po část loňského roku schválené ptačí oblasti, kterých je celkem 38 a které vycházely postupně ve formě vládních nařízení. Seznam 864 evropsky významných lokalit vyšel až v letošním roce. Roth se domnívá, že náhrady újmy nejsou vhodnou formou podpory. Lepší by podle něj byly motivační programy, které by formou dotací nebo daňových úlev odměňovaly odpovídající zacházení s lesními porosty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *